Skatalogowanych zabytków: 11365
Zarejestruj się
Miniatura Czerniewice
Zdjęcie Dariusz Łukaszewski 2011
Miniatura CzerniewiceMiniatura Czerniewice

Czerniewice

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:włocławski
Gmina:Choceń
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Wielorodzinny budynek mieszkalny

Historia

Pierwsza wzmianka o wsi pojawia się w dokumencie z 1392 r. gdzie jej nazwa pisana jest jako ?Czyrnyetycze?. W tamtych czasach właścicielem majątku był Mikołaj z Kowala. Przez wieki majątek miał wielu właścicieli m.in. Gliszczyńskich herbu Jastrzębiec, Abczyńskich herbu Abdank, Skotnickich czy Langów. W 1880 właścicielem Czerniewic został Karol Feldt. Dla niego też najprawdopodobniej wybudowano dwór. Dokładna data budowy nie jest jednak znana. W rękach rodziny Feldtów majątek pozostał aż do końca II wojny światowej. W 1945 r. dobra został zabrane właścicielom i rozparcelowane. Resztówkę o powierzchni 27 ha wraz z dworem i zabudowaniami gospodarczymi przekazano najpierw PCK a później Urzędowi Gminy w Śmiłowicach. Dziś dwór wraz z kilkoma hektarami ziemi jest własnością Urzędu Gminy w Choceniu, który sprzedał mieszkania wydzielone we dworze 9 rodzinom.

Opis

Klasycyzujący dwór pochodzi z końca XIX w. Budynek jest murowany stojący na fundamentach zrobionych z kamieni polnych, położony jest na rzucie wydłużonego prostokąta. Dwór jest podpiwniczony, posiada piętrowy korpus oraz parterowe skrzydła. Ma też użytkowe poddasza. Jedno ze skrzydeł nakrywa dach połaciowy, drugie skrzydło oraz główny budynek przykryte są dachami dwuspadowymi. Na całym dachu położona jest papa. Elewacja frontowa jest dziesięcioosiowa z dwoma płytkimi ryzalitami o trójkątnych szczytach flankującymi wysunięty ganek znajdujący się na osi korpusu. Ganek zwieńczony jest tarasem. Elewację frontową zdobią gzymsy, lizeny, pilastry i boniowania. Elewacja ogrodowa jest ośmioosiowa. Elewacja ta jest stosunkowo najmocniej przekształcona gdyż umieszczono w niej wejścia do poszczególnych mieszkań. Elewacja ogrodowa zdobiona jest gzymsem międzykondygnacyjnym i koronującym. Elewacje boczne dworu są dwustrefowe, dolną strefę stanowią w nich ściany szczytowe skrzydeł, górną trójkątnie zarysowane szczyty poddasza. Układ wnętrza dworu był pierwotnie dwutraktowy, dziś zatracił swe cechy charakterystyczne gdyż został przebudowany i przystosowany do zamieszkania przez wiele rodzin (postawiono nowe ściany działowe, zamurowano niektóre przejścia oraz wybito nowe).

Park

Zachowany niewielki park spacerowy urządzony na bazie ?dzikiego? zadrzewienia w pierwszej dekadzie XX w. W parku znajdowały się dwa stawy. Dziś jeden z nich jest ?oczkiem wodnym?.



tekst: Redaktor Druga Połowa 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.