Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Włocławek
2016, zdjęcie Andrzej M
Miniatura Włocławek

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Ewa ŁączyńskaAndrzej MRadosław SroczyńskiCzesław Baranowski

Włocławek

Województwo:kujawsko-pomorskie
Rodzaj obiektu:Pałac

Stan obecny

Obecnie Pałacyk wybudowano w 1881 r. i jest związany z rodem Bojańczyków, rodziną działającą w branży przemysłowej i browarniczej. Członkowie rodziny należeli do Ochotniczej Straży Pożarnej, wspierali Włocławskie Towarzystwo Wioślarskie oraz zasiadali we władzach samorządowych. Wincenty Albrecht Bojańczyk był włocławskim przemysłowcem, właścicielem browaru przy ul. Łęgskiej, działaczem niepodległościowym. Angażował się również w pracę na rzecz Włocławskiej Ochotniczej Straży Ogniowej.
Jego syn Jerzy Bojańczyk był działaczem politycznym oraz jedną z pierwszoplanowych postaci polskich sportowców wodnych. Od 1919 roku sprawował funkcję wiceprezesa Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich. Sprawował też szereg rozlicznych funkcji w administracji samorządowej Włocławka[2].

Ostatni właściciele pałacu: Irena Bojańczyk (wnuczka Wincentego) oraz jej mąż Michał Bojar sprzedali nieruchomość w 1963 r. Spółdzielni Przemysłu Ludowego i Artystycznego "Sztuka Kujawska". Pałac został odrestaurowany przez obecnych właścicieli i przekształcony w hotel i restaurację .Hotel Aleksander.

Historia

.
Opis
Eklektyczny pałac, o przewadze elementów klasycyzujących - piętrowy .

Opis

Dawny Pałacyk Władysława Bojańczyka, właściciela cegielni i browaru. Zbudowany w 1881 r; Eklektyczny; wolnostojący w ogrodzie. Murowany z cegły z użyciem cegieł barwnych, kładzionych na wzór zendrówek w układy rombowe, z narożnikami boniowanymi i tynkowanymi obramieniami otworów. Wzniesiony na rzucie zbliżonym do litery T, z parterowym korpusem głównym, do którego przylega od wschodu poprzeczne skrzydło piętrowe, poprzedzone kwadratową wieżą, mieszczącą główne wejście. Pod okapem i na wieży ozdobne listwy drewniane. Dachy dwuspadowe kryte dachówką, na wiezy wysoki dach namiotowy zakończony chorągiewką z datą budowy.

Inne

opis za J.I.B. Łobodziński \\\"Włocławek i okolice\\\" 1988r

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Czesław Baranowskirok i 12 miesięcy temu
Ten opis [ Historia ] dotyczy pałacu przy ul.. Łęgskiej 6 . Proszę wprowadzić korektę wysłaną do administratorów .