Skatalogowanych zabytków: 11211
Zarejestruj się
Miniatura Włocławek
2016, zdjęcie Andrzej M
Miniatura Włocławek

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.6606, 19.0558

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Ewa ŁączyńskaAndrzej MRadosław Sroczyński

Włocławek

Województwo:kujawsko-pomorskie
Rodzaj obiektu:Pałac

Stan obecny

Obecnie Hotel Aleksander.

Historia

Pałacyk był siedzibą administracji / dyrektora / Zakładów Celulozowych .
W roku 1899 bracia Casiererowie kupili działkę przy ulicy Łęgskiej we Włocławku i rozpoczęli budowę fabryki. Zakłady początkowo noszą nazwę ?Fabryka Celulozy ? Włocławek?. Była to pierwsza w Królestwie Polskim (pod zaborem rosyjskim) wytwórnia specjalizująca się w towarowej produkcji celulozy sulfitowej. Kadrę zarządzającą oraz pracowniczą stanowili Niemcy. W roku 1918 zakład przeszedł pod zarząd państwa, a dyrektorem został inż. Stanisławski. Stało się to przyczyną fali strajków i pobudzenia poglądów demokratycznych. Dwa lata później, w roku 1920, fabrykę wykupił Robert Saenger. Od tego czasu rozpoczął się okres dynamicznego rozwoju ?Celulozy?.

Prezes Saenger zmarł w 1929, część jego akcji wykupili Steinhagenowie. Spowodowało to fuzje fabryk: Włocławek ? Myszków ? Pabianice pod nazwą: Steinhagen i Saenger Fabryki Celulozy i Papieru Spółka Akcyjna przy udziale kapitału zagranicznego w wysokości 25%. Siedziba Fabryki znajdowała się w Warszawie, a dyrektorem został Steinhagen, a przedstawicielem kapitału zagranicznego Skarżyński. W 1940 fabryka została objęta okupacją niemiecką. Produkcja celulozy została przekształcona także w produkcję papieru; prezesem został Feliks Steinhagen, drewno składowane na placu drzewnym zostało szybko zużyte, produkcja została spowolniona, a kilka razy nawet wstrzymana.

W 1942 fabrykę nabył do spółki z Ostabankiem, Niemiec Mejer, choć nie zmieniło to sytuacji fabryki. Po II wojnie światowej, w 1945 odbyło się zebranie załogi i wybranie Komitetu Robotniczego Fabryki Celulozy i Papieru, którego dyrektorem został Czesław Wierny. W 1952 prezesurę objął mgr inż. Henryk Barabasz, Włocławskim Zakładom nadano imię Juliana Marchlewskiego. Ukazała się też Pamiątka z Celulozy ? powieść Igora Newerly?ego, której akcja dzieje się między innymi w przedwojennej Celulozie.
tekst : wikipedia / Wolna Encyklopedia /.
Opis
Eklektyczny pałac, o przewadze elementów klasycyzujących - piętrowy .

Opis

Dawny Pałacyk Władysława Bojańczyka, właściciela cegielni i browaru. Zbudowany w 1881 r; Eklektyczny; wolnostojący w ogrodzie. Murowany z cegły z użyciem cegieł barwnych, kładzionych na wzór zendrówek w układy rombowe, z narożnikami boniowanymi i tynkowanymi obramieniami otworów. Wzniesiony na rzucie zbliżonym do litery T, z parterowym korpusem głównym, do którego przylega od wschodu poprzeczne skrzydło piętrowe, poprzedzone kwadratową wieżą, mieszczącą główne wejście. Pod okapem i na wieży ozdobne listwy drewniane. Dachy dwuspadowe kryte dachówką, na wiezy wysoki dach namiotowy zakończony chorągiewką z datą budowy.

Inne

opis za J.I.B. Łobodziński \\\"Włocławek i okolice\\\" 1988r

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.