Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Karłowo
2013, zdjęcie Marek Kujawa
Miniatura KarłowoMiniatura KarłowoMiniatura KarłowoMiniatura KarłowoMiniatura KarłowoMiniatura KarłowoMiniatura KarłowoMiniatura KarłowoMiniatura KarłowoMiniatura KarłowoMiniatura KarłowoMiniatura KarłowoMiniatura KarłowoMiniatura KarłowoMiniatura Karłowo

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Karłowo
Zdjęcie Marek Kujawa

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek KujawaMaciej PawłowskiMaciej Pawłowski

Karłowo

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:nakielski
Gmina:Kcynia
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Dwór w ruinie, własność prywatna.

Historia

Dwór z poł. XIX w.
Karłowo jest osadą w gminie Kcynia. Wcześniej była wsią o nazwie Słupówka. Jedynym reliktem dawnej wsi są pozostałości folwarku, które jednakże z roku na rok ulegają postępującej degradacji. Karczowane są drzewa a stojące do niedawna zabudowania zostały wyburzone. Zachował się jedynie dawny dwór Karłowskich, wzniesiony około poł. XIX w., który pozbawiony opieki i tak niedługo runie. W XVIII w. dobra te należały m.in. do Wojciecha Szołdrskiego i jego żony Zofii Debrzyńskiej. W 1753 r. ich syn, Andrzej Szołdrski sprzedał wieś wraz z Dobieszewem, Słupową, Skoczkami i Holendrami Ignacemu Wiesiołowskiemu za 115 tys. złp. Ten w 1770 r. mianował plenipotentami swoich synów: Józefa i Ksawerego. W 1792 r. zmarł Ksawery, a w 1806 r. w drodze małżeństwa z Teklą Wiesiołowską majątek przejął Andrzej Komierowski. W 1. poł. XIX w. właścicielami Dobieszewa i Słupówki stała się rodzina Karłowskich, która gospodarzyła tu co najmniej do końca XIX w. Od ich nazwiska pochodzi obecna nazwa osady. We wrześniu 1865 r. w dworku w Słupówce urodziła się Maria Karłowska, założycielka Zgromadzenia Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej. Miała dziesięcioro rodzeństwa. Śluby zakonne złożyła w 1902 r. Pracowała w Winiarach, Wiktorynie koło Lublina, Toruniu, Łodzi, Pniewitem, Topolnie i Jabłonowie Pomorskim tworząc fabrykę biszkoptów, wzorcowe gospodarstwa i szkołę gospodarczą. Założyła dziewięć ośrodków w których opiekę i pomoc znalazły kobiety z marginesu społecznego. Polskie władze odznaczyły ją w 1928 r. Złotym Krzyżem Zasługi za pracę społeczną i przymnażanie dobra Kościołowi i Ojczyźnie. W dniu 6 czerwca 1997 r. została beatyfikowana przez papieża Jana Pawła II. Na pocz. XX w. majątek został prawdopodobnie rozparcelowany. a po reformie rolnej w 1925 r. całkowicie zlikwidowany. Resztówka stała się domem mieszkalnym. Obok budynku dawnego dworu ustawiono kapliczkę z tablicą pamiątkową poświęconą Marii Karłowskiej.

Źródła: Teki Dworzaczka,
http://pl.wikipedia.org/wiki/Maria_Kar%C5%82owska
Wszelkie prawa zastrzeżone. (M.K.)

Opis

Dworek parterowy z mieszkalnym poddaszem, nakryty dwuspadowym dachem krytym dachówką. Od północy dobudowana jest parterowa przybudówka. Elewacje zdobione gzymsami. Budynek w każdej chwili grozi zawaleniem.

Park

Park z połowy XIX w. lub starszy o pow. około 2 ha. Rośnie tu cenny starodrzew z wieloma okazami zbliżonymi do pomnikowych. Park jest dziki i zaniedbany z wyjątkiem bezpośredniego otoczenia dworu i kapliczki.

Inne

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Marek Kujawa11 lat temu
Na zdjęciu archiwalnym Maria Karłowska.