Toruń - Czerniewice
Czerniewitz
Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:toruński
Gmina:Wielka Nieszawka
Rodzaj obiektu:Dwór
Powiat:toruński
Gmina:Wielka Nieszawka
Rodzaj obiektu:Dwór
Stan obecny
Teren prywatny.Historia
Dwór z k. XIX w.Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z końca średniowiecza. Od zakończenia wojen z Krzyżakami stanowiła ona dobra szlacheckie. W 2. poł. XVII w. włascicielami byli Tulibowscy, następnie Augustyn Gąsiorowski - starosta radziejowski oraz Klemens Łempicki. W 1738 r. wieś wziął w dzierżawę na 30 lat kupiec Michał Hammermeister, który wybudował tu fabrykę będącą połączeniem gorzelni i krochmalni. Zarówno budynki jak i urządzenia uwiecznił na swoich rysunkach XVIII-wieczny grafik, Jerzy Fryderyk Steiner. Po 1874 r. majątek przeszedł w ręce rodziny Modrzejewskich. W 1885 r. wieś zwała się Czerniewiec (niem. Czerniewitz) i liczyła 1668 mórg. We wsi znajdowało się 5 domów z 64 m-cami, w tym 45 ewangelików i 19 katolików. Już w 1862 r. została otwarta linia kolejowa Bydgoszcz - Włocławek, przechodząca przez wieś. Pod koniec XIX w. na terenie majątku odkryto źródła wód solankowych (jodowo-bromowych). Własciciele wykorzystali ten fakt i otworzyli tu niewielkie uzdrowisko. Wybudowano domki oraz restaurację z widokiem na Wisłę. W 1898 r. dzięki inicjatywie własciciela, Józefa Modrzejewskiego otwarty został zakład kąpielowy. W sezonie przypływały tu stateczki z Torunia dowożące gości. Uzdrowisko w okresie międzywojennym mogło pomieścić kilkunastu kuracjuszy. Pomimo likwidacji granicy prusko-rosyjskiej i dzięki temu łatwiejszego dojazdu do Ciechocinka, uzdrowisko funkcjonowało do wybuchu 2. wojny światowej. W latach 50. XX w. wieś włączono w obręb miasta Torunia. Dwór nie przetrwał do czasów obecnych. Wokół dawnego zespołu dworskiego powstały osiedla mieszkalne, a w pobliżu wybudowano węzeł autostradę A-1.
Źródła:
Wikipedia
Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich... 1880-1902
Książka Adresowa Gosp. Rolnych pow. 50 ha Woj. Pomorskiego
"Toruń i Miasta Ziemi chełmińskiej na Rysunkach Jerzego Fryderyka Steinera z Pierwszej Połowy XVIII wieku\\\" Praca zbiorowa pod redakcją Mariana Biskupa,Toruń, 1998
Geoportal, Mapster: http://www.mapywig.org/m/WIG_maps/series/025K/P37-S27-C_ZLOTORJA_1931.jpg
Komentarze
Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.