Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu
Marek KujawaBudyń
Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:świecki
Gmina:Bukowiec
Rodzaj obiektu:Pałac
Powiat:świecki
Gmina:Bukowiec
Rodzaj obiektu:Pałac
Rejestr zabytków
Zespół:pałacowy, nr rej.: A/454/1-3 z 31.08.1995Stan obecny
Własność prywatna.Historia
Pałac zbudowano w 1898 roku.Miejscowość ta powstała prawdopodobnie przed 1309 rokiem. Była to wówczas wieś rycerska należąca do Komturstwa Świeckiego. Na przełomie XVI i XVII w. stanowiła własność Stanisława Kawieczyńskiego herbu "Ostoja", w 1782 r. Władysława Deręgowskiego, zaś na pocz. XX w. najpierw Anny Jejgier, a następnie córki Herty i jej męża Karola Kattnera (od 1935 r. do 1939 r.). W 1947 roku majętność przejął Skarb Państwa Polskiego.
Pałac został zbudowany w 1898 r., przy czym istnieje podejrzenie, że założenie jest starsze, o czym świadczą pomnikowe okazy drzew w parku.
Opis
Pałac neoklasycystyczny, piętrowy na planie prostokąta. Wejście do pałacu poprzedzają schody z portykiem kolumnowym.Park
Park z końca XIX w. o pow. 3ha. Drzewostan reprezentuje 21 gatunków drzew i krzewów ozdobnych. Najliczniej występują tu kasztanowce, które wyznaczają zewnętrzne granice parku, oraz stanowią obramowanie parkowych kwater w zachodniej jego części.Na uwagę zasługują: dorodne klony zwyczajne, brzozy brodawkowate, graby pospolite, jesiony wyniosłe, buki pospolite, orzechy włoskie, dęby szypułkowe, platany klonolistne, topole czarne, robinie akacjowe, wierzby białe, wiązy szypułkowe i lipy drobnolistne. Oprócz tego iglaki, np modrzewie europejskie i świerki pospolite.
Pomniki przyrody: dwa graby pospolite o obw. 330 i 290cm, sześć dębów szypułkowych o obwodach 230-350cm.
Park posiada zachowany układ przestrzenny, np szpalery kasztanowców w części zachodniej.
Inne
Budynki gospodarcze z 1870 r.Magazyn z 1887 r.
tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011
Komentarze
Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.