Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Zbijewo

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Zbijewo

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Czesław Baranowski

Zbijewo

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:włocławski
Gmina:Chodecz
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Po roku 1945 majątek uległ w znacznym stopniu dewastacji. Dwór oraz zabudowania folwarczne zostały rozebrane. Ostały się zarysy fundamentów, relikty parku oraz ogrodu.

Historia

Już w drugiej poł. XV w odnotowano istnienie w Zbijewie folwarku szlacheckiego. W drugiej połowie XVII w. był tu dwór z folwarkiem, browar, gorzelnia, gościniec i kilka chałup. Opisywany dwór został wybudowany na miejscu wcześniejszych budynków na początku XIX w przez Ignacego Ujazdowskiego. Dobra zbijewskie na przestrzeni wieków były własnością (w całości lub częściowo) kilku rodzin ? Kretkowskich, Suchodolskich, Mniewskich, Jerzmanowskich, Zajączków. Okresowo dobra te były również oddawane w dzierżawę.

Dwór nie przetrwał do chwili obecnej. Zachowała się jednak fotografia z końca XIX, dzięki której wiadomo, że był to parterowy, murowany i otynkowany budynek z wystawką na osi elewacji frontowej. Pod wystawką usytuowany był ganek wgłębny z dwiema kolumnami. Dach miał pokrycie z dachówki ceramicznej. Elewacja frontowa była siedmioosiowa, z dwuskrzydłowymi drzwiami głównymi umieszczonymi w osi środkowej, w ganku wgłębnym. Elewacja tylna posiadała pięć osi, w osi środkowej usytuowano przeszklone, duże, drzwi tarasowe. W elewacjach szczytowych znajdowały się drzwi boczne.
Układ wnętrza budynku był dwutraktowy. Na parterze znajdowały się dwie sieni ? z frontowej wiodły na użytkowe poddasze drewniane schody - duży salon z wyjściem na werandę, trzy pokoje stołowe (jeden z nich w ostatnich czasach istnienia dworu służył za sypialnię), cztery sypialnie, kredens, spiżarnia. Na poddaszu znajdował się hol i trzy pokoje. Kuchnia zlokalizowana była poza dworem. Po roku 1945 majątek przeszedł na własność Skarbu Państwa. Zarówno dwór, jak i zabudowania folwarczne najpierw stopniowo niszczały, ostatecznie zostały rozebrane.

Opis

Obecnie widoczny jest jedynie zarys fundamentów dworu.

Park

Założenie parkowe w Zbijewie powstało w XIX w. - źródła wskazują na początek wieku (równolegle z dworem) lub połowę wieku. Park wraz z ogrodem zbliżone były kształtem do czworoboku. Park usytuowany przed dworem, główny element kompozycyjny stanowił tu owalny podjazd. Główna aleja parkowa dochodziła do podjazdu od strony folwarku (str. północna), druga - wysadzana świerkami - aleja znajdowała się od strony wschodniej. Trzecia, niewielka, alejka dochodziła do podjazdu od strony zachodniej. Na jej drugim końcu znajdowały się stawy. Po południowej stronie dworu rozciągał się obszerny ogród o charakterze tak użytkowym jak i spacerowym.
Obecnie park jest porządkowany z inicjatywy władz gminy.


tekst: Redaktor Druga Połowa 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.