Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Więcbork
Dla Portalu PolskieZabytki Renia Szczepanek 2015
Miniatura Więcbork

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Więcbork

Vandsburg

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:sępoleński
Gmina:Więcbork
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Zamieszkały.

Historia

Dwór z XVII w.
Szczegółowa historia miasta znajduje się w obiekcie "zamek" w naszym katalogu. Historia majętności ziemskiej w Więcborku zakończyła się na przełomie XIX / XX w., gdy Prusacy (prawdopodobnie) rozparcelowali ziemie po dawnym majątku Potulickich. W tamtym okresie przebudowano całkowicie rejon zamku i pałacu, zmieniło się także przeznaczenie opisywanego obiektu. W XVII w. były to zapewne zabudowania należące do zamku. Na mapie z 1874 r. opisywany majątek sprawia wrażenie gospodarstwa oddzielonego od zamku, znajdującego się na niewielkim wzniesieniu. W okresie międzywojennym wymienia się trzy niewielkie majątki ziemskie należące do: gminy kościelnej oraz Jana Bracke (Bracha?) i Franciszka Cieślika. Największe, 129-hektarowe gospodarstwo z doch. katastralnym 1329 marek posiadała gmina kościelna. Na obszar ten składało się 98 ha ziem uprawnych, 21 ha łąk i pastwisk oraz 10 ha nieużytków. Dwa pozostałe miały odpowiednio: 81 ha i 326 marek dochodu oraz 88 ha z 395 markami dochodu katastralnego. Opisywany dwór należał zapewne do jednego z w.wym. gospodarzy. Po wojnie stał się domem prywatnym.
Źródła:
Geoportal
Mapster: http://www.amzpbig.com/maps/2670_Vandsburg_1974_300dpi_AMPG.jpg
Książka adresowa Gosp. Rolnych pow. 50 ha Woj. Pomorskiego, 1929
Księga Adresowa Polski, 1930
Analizy i pomiary wykonane na podstawie serwisu Mapster i portalu Geoportal stanowią tylko interpretację autora opisu i nie powinny być traktowane jako materiał źródłowy.
Wszystkie prawa zastrzeżone!

Opis

Budynek piętrowy, nakryty łagodnym dachem dwuspadowym krytym papą. Po przebudowie i remontach w niczym nie przypomina oryginału. Nie posiada cech stylowych. Położenie i układ dróg w 2. poł. XIX w. sugeruje możliwość, że opisywane miejsce było czymś w rodzaju podzamcza lub przyzamkowego gospodarstwa. Jego układ przestrzenny w ciągu kolejnych kilkudziesięciu lat uległ całkowitemu przeobrażeniu. Po 2. w. światowej nastąpiły dalsze zmiany, m.in. układu komunikacyjnego. Obecnie budynek wznosi się w pobliżu ul. Potulickich.

Park

Brak. Na podst. archiwalnych map (z 1874 i 1937 r.) widzimy jak zmienił się układ przestrzenny opisywanego miejsca. Przed 2. wojną światową istniał tu niewielki ogród przylegający do budynków od południa, którego nie ma na mapie wcześniejszej, o pow. ok. 0,4 ha. Obecnie obszar ten stanowią w większości nieużytki.
http://www.amzpbig.com/maps/2670_Vandsburg_1974_300dpi_AMPG.jpg
http://www.mapywig.org/m/WIG_maps/series/025K/P35-S25-D_WIECBORK_1937.jpg

Inne

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.