Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu
Marek KujawaBronisław
Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:mogileński
Gmina:Strzelno
Rodzaj obiektu:Dwór
Powiat:mogileński
Gmina:Strzelno
Rodzaj obiektu:Dwór
Rejestr zabytków
Obiekt:dwór, nr rej.: A/452/1 z 20.07.1995Stan obecny
Własność prywatna.Historia
Dwór z końca XIX w.Wg danych z ok. 1830 r. cała wieś Bronisław była własnością rządową i przechodziła przeobrażenia związane z wdrażaniem reformy uwłaszczeniowej kmieci, będących do 1772 r. poddanymi klasztoru norbertańskiego.
W styczniu 1773 r. Bronisław wraz z przyległymi obszarami, w wyniku pierwszego rozbioru Polski został wcielony do monarchii pruskiej. Zaborca szybko uporał się z dotychczasowym właścicielem wsi - strzeleńskim klasztorem. Jeszcze przed całkowitą kasatą klasztoru, cały jej obszar, tj. 592 ha, został włączony do powstałej około 1795 r. domeny strzeleńskiej (Rent-Amt), która obejmowała ok. 1875 r. łącznie 29 tys.ha.
Skutkiem reformy uwłaszczeniowej najbogatszy mieszkaniec Bronisławia, czyli młynarz z Młynka, mógł powiększyć swoje gospodarstwo do rozmiarów niewielkiego folwarku ziemskiego. Tak powstał majątek w Bronisławiu (pocz. XIX w.).
Dziś pozostałością tegoż majątku jest dwór i zaledwie ślady parku i ogrodu, z 2 poł. XIX w. Wiadomo, że w pobliżu zabudowań dworskich działał młyn wodny, od którego miejsce to przyjęło nazwę Młynek.
Grunty położone na wschód od Młynka należały do folwarku klasztornego sióstr norbertanek w Strzelnie. Być może, zabudowania folwarczne znajdowały się w miejscu zabudowań dworskich, lub gdzieś w pobliżu. Prawdopodobnie część gruntów pofolwarcznych nabył po 1848 r. miejscowy młynarz. Obecny dwór wystawiony został około 1870 r. i świadczy o zasobności portfela ówczesnych młynarzy. W 1903 r. właścicielem był August Funke, młynarz i posiadacz ziemski. Mieszkał on tutaj ze swoim ojcem, już wówczas rentierem, Paulem Funke i rodziną. Funkowie w ewangelickich metrykaliach strzeleńskich występowali już od 1828 r. i zapewne byli to młynarze z Młynka - Bronisławia.
W okresie międzywojennym właścicielami Młynka, majątku liczącego ok. 250ha byli: Józef Kotas (1883-1959) i Bronisława z Rozmarynowskich Kotas (1894-1962). Posiadali również cegielnię nabytą pod koniec lat 20-tych od Niemca Hermana Bothe, właściciela majątku ziemskiego Rzadkwin. Zapewne to Kotasowie przebudowali dom młynarzy niemieckich w dwór. Ostatni właściciel majątku, Józef Kotas był aktywnym działaczem spółdzielczym, członkiem rady nadzorczej Spółdzielni ?Rolnik" w Strzelnie. Po wojnie został zmuszony do opuszczenia posiadłości, ta zaś została przyłączona do PGR Rzadkwin.
(Tekst na podstawie opracowań p. Mariana Przybylskiego ze Strzelna.)
Komentarze
Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.Bardzo mnie ucieszyło to, że ten dworek nie popadł w ruinę a został pięknie wyremontowany.
Gratuluję właścicielowi.
Mam trochę wspólnego z tym dworkiem, ponieważ do 1965 roku wraz z rodzicami mieszkałem w nim. Było to jako mieszkanie służbowe.