Skatalogowanych zabytków: 11205
Zarejestruj się
Miniatura Żuków
2011, pozostałości dworu obronnego, zdjęcie Rafał Terkner
Miniatura ŻukówMiniatura ŻukówMiniatura Żuków

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 51.3399, 20.7413

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Rafał Terkner

Żuków

Województwo:mazowieckie
Powiat:przysuski
Gmina:Wieniawa
Rodzaj obiektu:Dwór

Historia

Dwór warowny w Żukowie zaczęto wznosić około 1550 r. z inicjatywy Walentego Podlodowskiego na miejscu wcześniejszego założenia, drewnianego gródka rodziny Łabędów. Była to budowla na planie prostokąta około 16x10 m z czterema okrągłymi narożnymi basztami. Do ściany północnej dobudowany był ryzalit połączony z dwiema basztami, tworząc dwa aneksy. Aneks zachodni przesklepiony był na wysokości przyziemia i połączony drzwiami z piwnicą. Dwór zbudowano z kamienia łamanego i cegły palonej. Wejście do warowni znajdowało się od strony południowej, gdzie zachowały się duże głazy z fundamentu podjazdu lub schodów.
Fakt wzniesienia w Żukowie obiektu o wyjątkowo monumentalnym kształcie należy wiązać z odbywającymi się w Skrzynnie sejmikami ziemskimi. Dwór w formie średniowiecznego zamku podkreślał rycerskie pochodzenie Podlodowskich jako trybunów szlacheckich i miał większe znaczenie propagandowe niż strategiczne.
Do dnia dzisiejszego przetrwał ziemny kopiec z zachowanymi piwnicami o sklepieniach belkowych, oraz resztki fosy przekształconej w stawy.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.