Skatalogowanych zabytków: 11149
Zarejestruj się
Miniatura Jadowniki Rycerskie
zabytkowa kuźnia z XIX w., 2010 r., zdjęcie Marek Kujawa
Miniatura Jadowniki RycerskieMiniatura Jadowniki RycerskieMiniatura Jadowniki Rycerskie

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Jadowniki Rycerskie
Zdjęcie Marek Kujawa

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.8467, 17.8359

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Jadowniki Rycerskie

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:żniński
Gmina:Żnin
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Park zaniedbany
Gospodarstwo Rolne Jadowniki sp. z O.O.

Historia

W średniowieczu Jadowniki były wsią służebną i stanowiły własność rycerską, aczkolwiek krążą legendy, wywodzące genezę nazwy miejscowości od jadowitych żmij. W XIX w. powstało tu założenie folwarczne. Prawdopodobnie majątek znajdował się w rękach niemieckich i uległ parcelacji na pocz. XX w. Nieistniejący już pałac zapewne powstał w 2. poł. XIX w. Miejscowi wspominają, że w pałacu mieściło się kino (prawdopodobnie już po wojnie). W 1926 r. majątek liczył 264,3 ha, a jego właścicielką była Tekla Scheele. W czasie 2 wojny światowej zarządcą majątku był Niemiec Schiller. Po 1945 r. majątek przeszedł na własność Skarbu Państwa Polskiego.

Park

Park z XIX w. o pow. 3,3 ha. Wśród cennego drzewostanu nadal rosną tu jesiony wyniosłe, lipy drobnolistne, oraz kilkanaście innych gatunków drzew i krzewów. Na uwagę zasługują okazy pomnikowe - dwa dęby szypułkowe o obw. w pierśnicy 300 i 350cm. Park jest zdewastowany, a jego dawny układ przestrzenny uległ zatarciu. Na skutek braku opieki podlega nieustannej degradacji.

Inne

Zabudowania folwarczne z XIX w.
Budynek szkoły z 1910 r.
Zabytkowa kuźnia z XIX w.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Krystyna Wiwatowska5 lat i 6 miesięcy temu
W Jadownikach w w/w pałacu mieszkałam 8 lat,wyobrażałam sobie często jak wyglądał przed laty,ale musiał być piękny. W latach 60/70 ubiegłego wieku nadawał się jeszcze do remontu,niestety zwyciężyła głupota i tak piękny obiekt naszej kultury został rozebrany. W pałacu tym w tamtych latach powstało piękne kino,pierwsze w Polsce kino panoramiczne na wsi,jego głównym twórcą był mój ojciec, to też zniszczono. Szkołę pamiętam doskonale,to była moja szkoła,moje pierwsze miejsce edukacji i niezapomniani nauczyciele pp.Ziołkowie. Budynek dzięki Bogu miał więcej szczęścia. Pozdrawiam.