Skatalogowanych zabytków: 11333
Zarejestruj się
Miniatura Gumnowice
2010, zdjęcie Marek Kujawa

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 53.1863, 17.6847

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Gumnowice

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:nakielski
Gmina:Nakło nad Notecią
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Własność prywatna, dwór rozebrany.

Historia

Dwór z XIX w.
W XVI w. jednymi z pierwszych wzmiankowanych właścicieli Gumnowic była rodzina Wituńskich, potem Gałczyńskich. Wymienia się też też KIszewskich, Cucharskich i Ostrowskich. W 1677 r. właścicielem całej wsi został Stanisław z Konar Konarski. W XVIII w. właścicielami prawdopodobnie byli Szczodrowscy i Goetzendorf-Grabowscy, a także Szawrońscy i Wiesiołowscy. W 1772 r. ziemia krajeńska znalazła się pod pruskim zaborem. Właścicielami wsi oraz majątku została Rodzina Schlieperów. W XIX w. von Schlieprowie byli właścicielami wielu polskich majątków, m.in. w Siemionkach i Sucharach. W 1881 r. powstał tu folwark, jego właścicielem był Niemiec Friedrich Schlieper, który wybudował dwór. Po 1 wojnie światowej majątek przeszedł w ręce polskie i w tym czasie został rozbudowany. Po 2 wojnie światowej w Gumnowicach utworzono PGR, w dworze swe miejsce znalazła administracja gospodarstwa, która znajdowała się tam do 1970 r. Przez cały okres PRL dwór nie był remontowany i sukcesywnie ulegał zniszczeniu. W 1996 r., z powodu katastrofalnego stanu został rozebrany.

Opis

Brak danych. Wiadomo, że dwór był piękny i okazały, wybudowany w stylu późnoklasycystycznym z portykiem kolumnowym w fasadzie.

Park

Park krajobrazowy z 2 poł. XIX w. o pow. około 2,5ha. Coraz bardziej zaciera się tu układ dawnych parkowych wnętrz i ścieżek. Ze szpaleru głogów jednoszyjkowych pozostały fragmenty, teren dawnego sadu porastają pozostałości drzew owocowych. Rośnie tu nadal zabytkowy starodrzew, reprezentowany przez typowe parkowe gatunki drzew. Do okazów pomnikowych zaliczamy dwa dęby czerwone o obw. w pierśnicy 450cm oraz cztery monumentalne topole czarne o obw. 400-470cm. Występują tu także iglaki, reprezentowane głównie przez jedlice oraz świerki pospolite.

Inne

Pozostałości cmentarza rodowego von Schlieperów i klasycystycznego grobowca.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.