Skatalogowanych zabytków: 11224
Zarejestruj się
Miniatura Grabie
Zdjęcie Marek Kujawa 2011
Miniatura Grabie

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.851, 18.5729

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Grabie

Neu Grabia

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:aleksandrowski
Gmina:Aleksandrów Kujawski (wiejska)
Rodzaj obiektu:Pałac

Stan obecny

Dom Pomocy Społecznej prowadzony przez siostry Elżbietanki.

Historia

Pałac z poł. XIX w.
Wieś znana już w XIV w. Podczas wojen z Zakonem Krzyżackim dwukrotnie odbywały się tu rokowania z Krzyżakami. W kwietniu 1309 r. Władysław Łokietek spotkał się w Grabiach z wielkim mistrzem Henrykiem von Plotzke, interweniując w sprawie zaboru Pomorza, a po raz drugi, w 1414 r., gdy po unii horodelskiej Polska i Litwa przedstawiły Zakonowi swój program rewindykacyjny. Z tych Grabi kujawskich wywodzi się nazwisko i rodzina Grabskich herbu Pomian, jedna z kilku rodzin o nazwisku Grabski. W 1580 r. właścicielem wsi był Piotr Grabski, starosta kruszwicki. Z Pomian - Grabskich pochodził m.in. Władysław Grabski - premier II Rzeczypospolitej - twórca reformy walutowej. W 2. poł. XVIII w. wieś była w rękach możnej rodziny Dąmbskich piszących się z Lubrańca. Około 1780 r. Grabie oraz liczne wsie na Kujawach, w powiecie łęczyckim, gostyńskim, sochaczewskim, rypińskim i krakowskim dzierżył wojewoda Stanisław Dąmbski. Posiadał fortunę przewyższającą w tamtym czasie dwa niewielkie księstwa byłej Rzeszy Niemieckiej. Na początku XIX w. dziedzicem Grabii był Stanisław Biesiekierski, syn Antoniego. Ożeniony z Emilią Mikorską, zmarł bezpotomnie w 1869 r. Około połowy XIX w. włascicielem Grabii został Michał Hieronim Sumiński herbu Leszczyc (1829-1898), botanik i malarz, szambelan pruski. Pałac już od 1922 r. użytkowany był jako dom sierocy i dzieci niepełnosprawnych umysłowo. W czasie II wojny światowej nazwę wsi zniemczono na Neu Grabia (do 1943 r.), a następnie na Grabe (1942-1945).

Opis

Pałac neoklasycystyczny, wzniesiony na planie wydłużonego prostokąta. W znacznym stopniu przebudowany.

Park

Park krajobrazowy z poł. XIX w. Ładnie zachowany drzewostan, wśród którego znajdują się dęby szypułkowe, jesiony wyniosłe, lipy drobnolistne i wiele innych. Park jest zadbany, o zachowanym układzie przestrzennym.

Inne

Spichlerz z XIX w.
Kościół gotycki p.w. św. Wacława z 1320 r., prz. 2. poł. XVI w., odnawiany w 1725 r., rozbudowany w 1930 r. wg. proj. Franciszka Niekrasza

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.