Skatalogowanych zabytków: 11175
Zarejestruj się
Miniatura Szalonki
2013, zdjęcie Marek Kujawa

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.677, 18.658

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Szalonki

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:radziejowski
Gmina:Osięciny
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Park:nr rej.: 244/A z 4.11.1987

Stan obecny

Park pod zarządem J.S.T., lub AWRSP

Historia

Dwór z XIX w.
W 2. połowie XVI w. właścicielem wsi był Wojciech Tomisławski, dalej prawdopodobnie jego syn, również Wojciech, ożeniony z Anną Prażmowską z którą miał córkę Katarzynę. Ta wyszła za Maksymiliana Hieronima Ossolińskiego z Klimontowa herbu Topór. W 2. połowie XVIII w. dobra te należały do Kazimierza Rybińskiego herbu Radwan, który zmarł mając 37 lat w 1787 r. Majątek odziedziczył jego syn, Maciej, ożeniony z Teresą Kościelską herbu Ogończyk. Ze związku tego pochodziły dzieci: Wiktoria Józefata, która wyszła za Adama Stefana Jana Golcza herbu własnego oraz Edward Kazimierz. Nieistniejący już dwór powstał zapewne w XIX w., niestety nie znamy jego budowniczych. W okresie międzywojennym właścicielką majątku liczącego 362 ha była Jadwiga Henke. Dwór nie dotrwał do czasów obecnych, został rozebrany w latach 70-tych XX w.

Źródła:
Ziemia Kujawska pod względem historycznym, jeograficznym, archeologicznym, ekonomicznym i statystycznym opisana. Maksymilian Borucki, 1882
Wielka Genealogia Minakowskiego
Prawa zastrzeżone (M.K.)

Park

Park dworski z XIX w. o pow. około 1,5 ha. Starodrzew w znacznej mierze wykarczowany, wewnątrz parku znajdują się poletka uprawne a w jego środkowej części spora polana.

Inne

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.