Latkowo
Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:radziejowski
Gmina:Osięciny
Rodzaj obiektu:Dwór
Powiat:radziejowski
Gmina:Osięciny
Rodzaj obiektu:Dwór
Rejestr zabytków
Park:nr rej.: 237/A z 20.10.1987Stan obecny
Własność ANR, bądź AWRSPHistoria
Dwór z końca XVIII w.Latkowo należało do parafii Płowce dawnego powiatu radziejowskiego. Nieistniejący już dwór wzniesiony został zapewne w okresie powstania parku, czyli pod koniec XVIII w. W 2 poł. XIX w. właścicielem wsi był Bogumił Konstanty Dzierzbicki (ur. w 1822 r. w Bilnie). Leżała ona wówczas na terenie Guberni Warszawskiej w pow. włocławskim i w gminie Bodzanowo. Dzierzbicki ok. 1840 r. poślubił Pelagię Konstancję Turską herbu Dołęga. W 1853 r. ożenił się ponownie, tym razem z Franciszką Skarżyńską herbu Bończa, córką Leopolda i Nepomuceny Leskiej z Leszcza herbu Gończy. Z tego związku pochodzili trzej synowie: Stanisław, Kazimierz Jerzy i Zygmunt, który ożenił się z Zofią Apolonią Marią Waśniewską. Córką ich była Halina Dzierzbicka. W 1930 r. dobra o areale 588 ha znajdowały się w rękach Kazimierza Dąbrowskiego, natomiast ostatnim przedwojennym właścicielem Latkowa był niejaki Wilde, którego dwaj synowie: Jan i Michał (?) przeżyli wojnę. Po II wojnie światowej majątek został przejęty przez Skarb Państwa Polskiego. Gospodarzem obiektu został Ośrodek Hodowli Zarodowej w Osięcinach, który w latach 50-tych dokonał przebudowy obiektu, wznosząc go na fundamentach starego dworu w formie biurowca z mieszkaniami i stołówką dla pracowników firmy. Obecnie w zaniedbanym budynku który prawdopodobnie jest własnością Agencji Nieruchomości Rolnych zamieszkują dwie rodziny.
Opracowanie na podstawie badań terenowych. Dodatkowe źródła: Wikipedia, Geoportal, Księga adresowa Polski z 1930 r., Wielka Genealogia Minakowskiego. Prawa zastrzeżone (M.K.)
Opis
Brak opisów i fotografii starego dworu. Współczesny budynek wzniesiony na jego fundamentach architektonicznie w żadnym stopniu nie przypomina oryginałuPark
Piękny, stary park pochodzący z końca XVIII w. o pow. około 4,5 ha. Przekomponowany w XIX w. W części przypałacowej czysty i zadbany. Starodrzew reprezentowany przez liczne gatunki drzew, m.in. dęby, buki, lipy i wierzby. Rosną tu monumentalne okazy drzew zasługujące na wpisanie w poczet pomników przyrody. Dalsze regiony parku są bardziej dzikie, w jego północnej części znajduje się śródparkowy staw.Inne
Zabudowania folwarcznetekst: Marek polskiezabytki.pl 2011
Uzupełnienie
Kazimierz Dąbrowski to pradziadek Tomasza Bolesława Wilde , ojciec Heleny, jego babci, herbu Ogończyk. To bardzo stara rodzina o korzeniach sięgających XIII wieku. Latkowo należało do niego znacznie wcześniej niż w l. 30, Przeniósł się do niego z rodzinnego Toporzyszczewa. Właścicielem Latkowa został Janusz Wilde, brat jego dziadka Stefana Jana Wilde. Jego dwaj synowie to Jan i Maciej, a nie Michał.
Karol Szmagalski
Komentarze
Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się."Kazimierz Dąbrowski to mój pradziadek, ojciec Heleny, mojej babci, herbu Ogończyk. To bardzo stara rodzina o korzeniach sięgających XIII wieku. Latkowo należało do niego znacznie wcześniej niż w l. 30, Przeniósł się do niego z rodzinnego Toporzyszczewa. Właścicielem Latkowa został Janusz Wilde, brat mojego dziadka Stefana Jana Wilde. Jego dwaj synowie to Jan i Maciej, a nie jak Pan pisze Michał."
Należy uzupełnić i sprostować.
Karol Szmagalski