Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Wyszyny Kościelne
2012, zdjęcie Mariusz Mysiakowski
Miniatura Wyszyny KościelneMiniatura Wyszyny KościelneMiniatura Wyszyny KościelneMiniatura Wyszyny KościelneMiniatura Wyszyny Kościelne

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Wyszyny Kościelne
Stan z 1983 roku, zdjęcie Mariusz Mysiakowski

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Mariusz MysiakowskiJoanna Siwiec

Wyszyny Kościelne

Województwo:mazowieckie
Powiat:mławski
Gmina:Stupsk
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski, 2 poł. XIX, 1 ćw. XX w., nr rej.: A-235 z 8.10.1981

Stan obecny

Nie istnieje.

Historia

Dwór drewniany na podmurówce murowanej znajdował się przed wojną w posiadaniu rodziny Łebkowskich. Ostatni właściciel Tadeusz Łebkowski wraz z rodziną opuścił dwór w 1939 roku. Wtedy to na kilka dni budynek przejęło dowództwo frontu Mławskiego, później przejęli go Niemcy stąd sprawowali władze w okolicy.
Po wojnie majątek rozparcelowano a sam budynek przeznaczono na szkołę. Część pomieszczeń zamieniając na mieszkania dla nauczycieli. w latach 1965 - 1967 na terenie parku dworskiego zbudowano nowy budynek szkoły, która funkcjonuje do dziś jako szkoła podstawowa, a dwór którego stanem władze się nie interesowały niszczał dewastowany regularnie. Był wtedy prawdopodobnie w posiadaniu Antoniego Lignowskiego. Ostatecznie został rozebrany do fundamentów po 1973. Na miejscu dworku stanął stanął głaz upamiętniający pobyt w tym miejscu sztabu obrońców odcinka Mławskiego w czasie kampanii wrześniowej 1939 roku. Wkrótce została rozebrana także rządcówka występująca w rejestrze zabytków. Jedynym zachowanym do dziś obiektem jest murowana piwnica umiejscowiona za dworkiem w pobliżu północno-wschodniego narożnika budynku (prawdopodobnie tak znajdowała się część gospodarcza).

Opis

Budyneczek dawnej rządcówki murowany, z cegły, na podmurówce, na planie prostokąta, jednotaktowy, trójpasmowy, z niewielkim przedsionkiem, bryła zwarta, parterowa, niepodpiwniczona, z lekko wysuniętym gankiem zwieńczonym trójkątnym przyczółkiem, pokryta dachem naczółkowym.

Park

Park krajobrazowy z licznymi okazami starodrzewu, alejami, polanami i resztkami wnętrz parkowych, z całym systemem stawów i grobli.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Joanna Siwiec9 lat i miesiąc temu
Opis nie jest do końca zgodny z prawdą. Głaz o którym mowa, został postawiony na pamiątkę faktu, że w wyszyńskim dworze znajdował się sztab dowództwa obrony Mławy i stanął on dokładnie w miejscu w którym znajdował się dwór. Rządcówka znajdowała się w zupełnie innym miejscu i stała sobie długo po tym jak postawiono ów kamień pamiątkowy. Wiem o tym dobrze, bo chodziłam do szkoły, która znajduje się w dworskim parku i pamiętam zarówno głaz (został postawiony nim zaczęła się moja szkolna kariera) jak i rzącówkę po której buszowały dzieciaki. Z resztą właśnie tę rządcówkę przedstawiają oba opublikowane tu zdjęcia.
Mariusz Mysiakowski9 lat i miesiąc temu
Co się tyczy głazu tekst na fotografii jest dość czytelny co nie umniejsza faktu że upamiętnia obrońców odcinka Mławskiego w czasie kampanii wrześniowej 1939 roku jeśli chodzi o dalsze informacje są one zaczerpnięte z rejestru zabytków i bardzo możliwe że nie do końca są ścisłe zwłaszcza rok rozebrania jakoś nie gra z rokiem zdjęć przeze mnie tu zamieszczonych; hmm proponuję więc wyciąć passus od \"a wkrótce do słowa zabytków włącznie\" a po słowie miejscu miast której dać słowo którego i będzie jako tako.
Mariusz Mysiakowski9 lat i miesiąc temu
Świetnie i brawo że znalazły się nieznane mi fotki nieistniejącego już dworu w miejscowości skądinąd znanej w historii z cierpienia proboszcza w czasie wojny polsko-bolszewickiej, ale to zupełnie inny rozdział wciąż jednak naszego dziedzictwa.
Joanna Siwiec9 lat temu
Jak się spotkam z moim tatą to dopytam o szczegóły na temat samego dworu. On kończył podstawówkę ucząc się jeszcze w tym budynku.
lucyna Lozińska7 lat i 6 miesięcy temu
Szukam śladów bytności na tych terenach rodziny Żarnowskich.
Czy ktoś coś wie?
Janusz Zawadziński3 lata i 9 miesięcy temu
Szanowni Państwo,
Z dużym zainteresowaniem zajrzałem do portalu "polskichzabytkow". Szczególnie zainteresowały mnie informacje dotyczące wsi Wyszyny Kościelne.
Z radością obejrzałem zamieszczone zdjęcia tamtejszego dworu, szczególnie te podpisane przez panią Joannę Siwiec. Jedno z 1960 i drugie z 1969 roku.
Problem w tym, że oba wykonałem ja osobiście. W 1969 roku miałem świadomość, że to jest jeden z ostatnich moich pobytów u mojej cioci, Heleny Nadratowskiej, nauczycielki (starszej siostry mojej matki), dlatego też wykonałem wtedy i rok później jeszcze kilka zdjęć, kiedy już pozostała tylko zachodnia część dworu, tam gdzie mieszkała moja ciotka.

Proszę o kontakt z panią Joanna Siwiec, aby wyjaśnić, dlaczego przywłaszcza sobie autorstwo tych fotek?
W tekście powyżej, zatytuowanym "Historia" zawartych jest też kilka nieścisłości.
Z przyjemnością zwiedziłem park podworski. To była chluba Łebkowskich. Pozostało niestety niewiele drzew. Gmina umieściła kilka tablic informujących o historii tego terenu i miejscowej przyrodzie.
Szkoda tylko, że na pierwszej tablicy opisującej historię Wyszyn Kościelnych i dworu, umieszczono przedwojenne zdjęcie już też nieistniejącego dworu z sąsiedniego Stupska...
Z poważaniem Janusz Zawadziński
Marek Kujawa3 lata i 9 miesięcy temu
Jak zapewne Pan zauważył, portal skonstruowany jest na zasadzie otwartej społeczności i nikt tu nie zarządza danymi osobistymi poszczególnych osób. Jedyne co mogę doradzić, to proszę wysłać do tej osoby wiadomość poprzez pocztę portalu. Jeżeli korzysta ona z "normalnej" poczty elektronicznej, to dostanie tam powiadomienie o Pańskiej wiadomości. Pozdrawiam!
Szkoda, że byłem wówczas 14-letnim podrostkiem, ale jeśli chodzi o rządcówkę z 1983 roku to źródłem jest rejestr zabytków województwa mazowieckiego....
Marek Kujawa3 lata temu
Mariusz - serdecznie dziękuję za wiersze!!!