Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Olszyna Dolna - Pałac (nr 60)
1930 rok, zdjęcie Tymoteusz Słowikowski
Miniatura Olszyna Dolna - Pałac (nr 60)Miniatura Olszyna Dolna - Pałac (nr 60)Miniatura Olszyna Dolna - Pałac (nr 60)Miniatura Olszyna Dolna - Pałac (nr 60)

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Tymoteusz SłowikowskiEckhard HuthBogdan Adler

Olszyna Dolna - Pałac (nr 60)

Niederlangenöls

Województwo:dolnośląskie
Powiat:lubański
Gmina:Olszyna
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, XVII, XIX w.
Obiekt:pałac, nr rej.: 411/1235/J z 28.09.1995
Park:nr rej.: 412/1013/J z 1.02.1990

Stan obecny

Odbudowany. Własność prywatna.

Historia

Pałac z około 1830-45 wzniesiony na reliktach budowli wcześniejszej z XVII wieku (zachowane sklepienia piwnic),Budowę pałacu rozpoczął w 1830 roku, w miejscu dworu z XVII wieku, hrabia Pourtales. Prace budowlane zostały zakończone w 1845 roku, a budowla otrzymałapóźnoklasycystyczny styl. W latach osiemdziesiątych XIX wieku pałac został zmodernizowany w stylu neorenesansu niderlandzkiego. Na początku XX wieku dobudowano zachodnie skrzydło i wieżę.Od 1929r pałac zamieszkiwał właściciel majątku w Olszynie Dolnej - Rudolf Schultz von Dratzig  członek SS , późniejszy starosta lubański a następnie nadstarosta Pardubic . Załamany przegraną - odebrał sobie życie w 1945r. Po II wojnie światowej w pałacu mieściło się m.in. Przedszkole, następnie lokal mieszkalny PGR-u. W 1959 roku budynek został zniszczony przez pożar. Po odbudowie w latach 1967-1968 umieszczono w nim szkołę. Obecnie pałac jest własnością prywatną. Od 2010 roku jest remontowany.

Opis

Pałac jest murowany z cegły, dwukondygnacyjny, podpiwniczony o zwartych regularnych bryłach zakończonych neorenesansowymi szczytami. Trójskrzydłowarezydencja wybudowana na planie litery \\\\\\\"U\\\\\\\" z niewielkim, prostokątnym dziedzińcem zamkniętym od strony północno-wschodniej niewysoką ścianką kurtynową wspartą na dwóch filarach. Nad budowlą góruje czworoboczna wieża nakryta czterospadowym dachem łamanym, umieszczona w zachodniej części korpusu głównego .

Park

Pałac otoczony był dużym parkiem krajobrazowym z wiekowym drzewostanem. Obecnie zachowały się jedynie jego pozostałości. W pobliżu istniała również bażanciarnia. Zachowały się ponadto dawne zabudowania gospodarcze, które dziś są zniszczone i zaniedbane .

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.