Skatalogowanych zabytków: 11397
Zarejestruj się
Miniatura Bożenice
Pocztówka z 1925 r., zdjęcie Marek Kujawa
Miniatura BożeniceMiniatura Bożenice

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Bożenice
Zdjęcie Marek Kujawa

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek KujawaJoanna Kwoka

Bożenice

Bosens

Województwo:zachodniopomorskie
Powiat:koszaliński
Gmina:Polanów
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Park:nr rej.: 945 z 20.02.1977

Stan obecny

Park pod zarządem J.S.T.

Historia

Dwór z 2 poł. XIX w.
W XIII w. ziemie te należały do książąt gdańskich. W 2 poł. XIII w. ich właścicielem był książę Mściwoj II. Na mocy umowy zawartej w Choszcznie dn. 1 kwietnia 1269 r. Mściwoj przekazał całą swoją własność (Pomorze Gdańskie) margrabiom brandenburskim: Johanowi, Otto i Konradowi, którzy występowali jako przedstawiciele króla niemieckiego i wziął ją od nich w lenno. W 1273 r. Mściwoj II w umowie w Dragebrücke ponownie wziął w lenno od brandenburskich margrabiów ziemię słupską i sławieńską. Po jego śmierci władcą tych ziem został (wówczas jeszcze książę wielkopolski) Przemysław II. Przed stulecia wieś miała wielu właścicieli a ostatecznie znalazła się w granicach Państwa Pruskiego. Ostatnim właścicielem majątku aż do końca 2 wojny światowej był Enno Weissbach, kapitan rezerwy, pod dowództwem którego w 1944 r. zwołano batalion Volkssturmu. Po wojnie Rosjanie splądrowali majątek a następnie utworzono tu PGR, rozwiązany ustawowo w latach 90-tych XX w.

Opis

Był to pałac wzniesiony na rzucie prostokąta, jedenastoosiowy, parterowy z mezzaninem i piętrowym, nieznacznym ryzalitem w części środkowej. W elewacji ogrodowej znajdował się zadaszony taras poprzedzony schodami.

Park

Park dworski z 2 poł. XIX w. Powierzchnia trudna do oszacowania ze względu na jego naturalny charakter, wieloletni brak opieki i ubytki starodrzewu. Park leży na zróżnicowanym terenie, bogatym w urozmaicony drzewostan i system wód. Na uwagę zasługuje tu szpaler dębów oraz dwa buki czerwonolistne.

Inne

Zabudowania gospodarcze z XIX i XX w.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.