Skatalogowanych zabytków: 11309
Zarejestruj się
Miniatura Szczecin - Pałac Sejmu Stanów
zdjęcie Lelek 2010
Miniatura Szczecin - Pałac Sejmu StanówMiniatura Szczecin - Pałac Sejmu StanówMiniatura Szczecin - Pałac Sejmu StanówMiniatura Szczecin - Pałac Sejmu StanówMiniatura Szczecin - Pałac Sejmu StanówMiniatura Szczecin - Pałac Sejmu Stanów

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Radosław SroczyńskiGREGORIUS ...

Szczecin - Pałac Sejmu Stanów

Województwo:zachodniopomorskie
Powiat i gmina:Szczecin
Rodzaj obiektu:Pałac

Stan obecny

Muzeum Narodowe, Galeria Sztuki Dawnej.

W jego wnętrzach prezentowane są przede wszystkim zabytki sztuki pomorskiej od średniowiecza do baroku, wśród nich romańskie kapitele z Kołbacza, wczesnogotycki krucyfiks z Kamienia Pomorskiego, portret księcia Filipa I namalowany przez Lucasa Cranacha St. oraz wspaniałe klejnoty książąt pomorskich z XVI/XVII wieku.

Historia

Galeria Sztuki Dawnej mieści się w barokowym Pałacu Sejmu Stanów (Pommersche Landsmannschaft), wybudowanym w latach 1726-1727 na zlecenie króla pruskiego Fryderyka Wilhelma I. Budynek zaprojektowany został przez Gerharda Corneliusa de Walrave (1692-1773), autora m.in. słynnej twierdzy w Kłodzku oraz fortyfikacji szczecińskich. Pałac służył jako miejsce obrad samorządu prowincji pomorskiej, a także jako rezydencja króla, na czas jego wizyt w Szczecinie. Nad wejściem umieszczono herb Pomorza, a na szczycie fasady ? herb króla Prus na tle panopliów (skrzyżowanych elementów uzbrojenia) i alegoryczne przedstawienia królewskich cnót: Sprawiedliwości i Roztropności.

W okresie międzywojennym pałac przebudowano na siedzibę Pomorskiego Muzeum Krajowego (Pommersches Landesmuseum), a po II wojnie światowej budynek przejęło Muzeum Pomorza Zachodniego, obecnie Muzeum Narodowe w Szczecinie.

Opis

Pałac dwukondygnacyjny, podpiwniczony z użytkowym poddaszem.
Elewacja zachodnia czternastoosiowa, północna - trzynastoosiowa.
Parter: ozdobny portal z herbem nad drzwiami, na jaśniejszej części elewacji boniowanie.
Pierwsze piętro: honorowe (piano mobile) - świadczy o tym większe zdobienie okien. Na elewacji zachodniej fronton z kartuszem herbowym.
Poddasze - lukarny.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.