Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Łagów
2012, zdjęcie Eckhard Huth
Miniatura ŁagówMiniatura ŁagówMiniatura ŁagówMiniatura ŁagówMiniatura ŁagówMiniatura ŁagówMiniatura ŁagówMiniatura ŁagówMiniatura Łagów

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Łagów
Zdjęcie Bogdan Adler

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Eckhard HuthBogdan AdlerJoanna Kwoka

Łagów

Leopoldshain

Województwo:dolnośląskie
Powiat:zgorzelecki
Gmina:Zgorzelec (wiejska)
Rodzaj obiektu:Zamek

Rejestr zabytków

Zespół:zamkowy, XVI-XIX w.
Obiekt:zamek, nr rej.: 1272 z 6.04.1965
Park:nr rej.: 807/J z 4.01.1984

Stan obecny

Obecnie pałac jest własnością prywatną i mieści Hotel Park. Jeszcze niedawno elewacje były pokryte szarym tynkiem. Obecne, hmm ... rzucające się w oczy barwy pojawiły się całkiem niedawno, o czym swego czasu namiętnie pisała lokalna prasa. Nadana elewacjom kolorystyka stałą się zresztą powodem interwencji konserwatora zabytków.

Historia

Pałac powstał w 1581 r. na polecenie Michała Endera von Serch. Z testamentu syna fundatora, Karola Endera von Serch wiadomo, że na początku XVII w. w pałacu znajdowała się biblioteka, zbrojownia, kolekcja monet oraz dwa wielkie kredensy. 
W latach 1780 - 1782 oraz później, w XIX w., pałac był poddawany renowacji. Ostatnia z nich miała miejsce na początku lat 90 - tych ub. wieku z inicjatywy obecnego właściciela. 

Warto wspomnieć, że z racji położenia w pobliżu Zgorzelca oraz z powodu komfortowego niegdyś wyposażenia, pałac był często odwiedzany przez władców, arystokratów i wysokich rangą oficerów. W 1620 r. rezydował tu margrabia karniowski Jan Jerzy Hohenzollern, dowódca 18 - tysięcznego korpusu mającego chronić Łużyce przed wojskami cesarskimi i saskimi. 
W 1633 r. kwaterował w nim książę frydlancki i żagański, Albrecht von Wallenstein (kierujący wówczas oblężeniem Zgorzelca). Z kolei latem 1680 r. bywał tu następca tronu Saksonii, Jan Jerzy III Wettyn. Lubił on ucztować w cieniu starych dębów przypałacowego parku.

Opis

Pałac w Łagowie znajduje się po środku dziedzińca folwarcznego, który zamknięty jest z trzech stron budynkami gospodarczymi i budynkiem czeladnym.
Pierwotnie pałac posiadał dwa narożne, okrągłe bastiony obronne, a elewację zdobiły dekoracje sgraffitowe. 

Park

 W bliskim sąsiedztwie pałacu rozlega się - okazały park ze starymi 250letnimi dębami pamiętającymi arystokratyczne biesiady. 

Inne

W Rejestrze Zabytków - obiekt wpisany jest jako zamek w zespole zamkowo-parkowym ..

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.