Skatalogowanych zabytków: 11249
Zarejestruj się

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 54.3953, 18.5637

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Radosław SroczyńskiJacek Tracz

Gdańsk Oliwa - Dwór IV (ul. Polanki 119/121)

Dzielnica:Oliwa
Województwo:pomorskie
Powiat i gmina:Gdańsk
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Obiekt:dwór IV, nr rej.: 277 z 25.07.1969

Stan obecny

Opuszczony, popada w ruinę.

Historia

Dwór z końca XVII w., przebudowany w XVIII w.

Dwór przy ulicy Polanki 119-121, w dzisiejszej dzielnicy Gdańska, Oliwie powstał, jak wszystkie inne dwory wzdłuż tego traktu, w pierwszej połowie XVII wieku, stanowiąc w roku 1632 własność Jana Morgenrotha. W roku 1741 dwór przechodzi na własność Karola Groddecka.
Od roku 1909 funkcjonował tu Okręgowy Zakład Ubezpieczeń dla Prus Wschodnich. W okresie II wojny światowej w obiektach dworu mieściła się szkoła dla dziewcząt. Po wojnie zespół dworski pełnił kolejno funkcje szpitala dziecięcego, sanatorium przeciwgruźlicznego, i hotelu dla pielęgniarek.
Obszar dworski znajduje się na wschodnim skraju Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, w tzw. \\\"Zajęczej Dolinie\\\". W obrębie zespołu znajdują się również aleja lipowa i pozostałości (zdewastowanego po wojnie) parku przydworskiego.
W sąsiedztwie dworu znajdują się Zarząd Parków Krajobrazowych województwa pomorskiego i dom byłego prezydenta R.P. Lecha Wałęsy.

Opis

Dwór po wielu przebudowach nie sprawia obecnie imponującego wrażenia. Prowadzi do niego aleja lipowa, która wraz ze stawami przypomina o dawnym założeniu parkowym.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.