Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Parnowo
Zdjęcie Joker2 2009
Miniatura ParnowoMiniatura ParnowoMiniatura ParnowoMiniatura ParnowoMiniatura ParnowoMiniatura ParnowoMiniatura ParnowoMiniatura ParnowoMiniatura ParnowoMiniatura ParnowoMiniatura ParnowoMiniatura ParnowoMiniatura ParnowoMiniatura ParnowoMiniatura ParnowoMiniatura Parnowo

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Justyna TukajskaGREGORIUS ...Joanna Kwoka

Parnowo

Województwo:zachodniopomorskie
Powiat:koszaliński
Gmina:Biesiekierz
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Park:nr rej.: 1120 z 6.10.1980

Stan obecny

Hotel.

Historia

Pałac z XIX w.
Majątek rycerski Parnowo od XIV wieku znajdował się w posiadaniu rodziny von Heydebreck. W ciągu kilku stuleci majątek został podzielony, bez wątpienia według będącego w zwyczaju sposobu, na kilku dziedziców. Do XVIII wieku zachowało się pięć części. Dopiero w 1804 r. majątek został ponownie połączony i trafił do rodziny podporucznika Christiana von Heydebreck. Pałac zbudowano dla jego rodziny w pierwszej połowie XIX wieku. Dwór jest trzykondygnacyjny, posiada czterokondygnacyjną wieżę z tarasem widokowym. Elewacja pierwotnie dekorowana była wykonanym w tynku boniowaniem oraz malowana na biało. W tym czasie powstał również park krajobrazowy o powierzchni 8 ha. Ostatnim niemieckim właścicielem był Albrecht von Kameke. Obecni właściciele majątku przywrócili świetność Pałacu Parkowego i parku.

Opis

Pałac usytuowany jest bezpośrednio nad brzegiem jeziora Parnowskiego, otoczony XIX-wiecznym zabytkowym parkiem krajobrazowym. Obok pałacu znajduje się zabytkowy spichlerz z wieżyczką z końca XIX wieku.

Park

Park z 2 poł. XIX w.

Inne

palac-parnowo.pl

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.