Skatalogowanych zabytków: 11320
Zarejestruj się
Miniatura Siemczyno
zdjęcie Lelek 2010
Miniatura SiemczynoMiniatura SiemczynoMiniatura SiemczynoMiniatura SiemczynoMiniatura SiemczynoMiniatura SiemczynoMiniatura SiemczynoMiniatura Siemczyno

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Justyna TukajskaMagda GłusiecFis Krzysztof Dera

Siemczyno

Heinrichsdorf

Województwo:zachodniopomorskie
Powiat:drawski
Gmina:Czaplinek
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy z XVIII w., nr rej.: 249 z 19.03.1960
Park:nr rej.: 1075 z 12.06.1980

Stan obecny

Własność prywatna braci Andziak, pałac jest restaurowany. Obok mieszczą się\\\"Noclegi pod pałacem\\\" www.palacsiemczyno.pl

Historia

Pierwszy dwór w Siemczynie wzniesiono dla Balthazara von Goltz w 1640r. Barokowy pałac w tym miejscu budowano w latach 1722-26 z inicjatywy Henryka von Goltza.W 1793 r. Henryk von Arnim kupił posiadłość w Siemczynie. Ta rodzina, pod koniec XIX w., rozbudowała pałac o neobarokowe skrzydła boczne, południowe i północne. Na początku XX w. dodano do fasady pałacu portyk oraz zmieniono wygląd elewacji skrzydła południowego.Tych zmian dokonał kolejny właściciel baron Hartwig von Bredow.

Po zajęciu budynku przez Rosjan, mieścił się w nim szpital. Po 1945 roku pałac należał do PGR, mieściła się w nim szkoła. W 1990 r. gmina sprzedała pałac osobom prywatnym, w 1999 r. kupili go obecni właściciele, którzy od tego czasu remontują pałac. W 2011 zakupiono również park.

Opis

Barokowy pałac z I poł XVIII w. Autor projektu nie jest znany. Budynek nawiązuje do francuskiego wzoru założenia pałacowo-ogrodowego \"entre court et jardin\" (pomiędzy dziedzińcem a ogrodem), z charakterystyczną dla niego kompozycją osiową. Pałac wybudowano na planie litery \'U\', tworząc prostokątny korpus główny i dwa krótkie ryzality od strony ogrodu, obecnie dodatkowo połączone przeszkloną werandą. Dwukondygnacyjny budynek przykryto dachem mansardowym, wejście znajduje się na osi fasady i jest zaakcentowane portykiem zwieńczonym tympanonem. Do drzwi wejściowych prowadzą wysokie schody i podjazd ocienione zadaszeniem. Boczne elewacje ozdabiają gzymsy i boniowane lizeny, okna posiadają opaski z dekoracyjnymi klińcami.

Wnętrza posiadają układ dwutraktowy z hallem i klatką schodową na osi budynku. Obok znajdują się apartamenty i salon ogrodowy. W hallu istnieje trójbiegowa klatka schodowa zdobiona arkadami opartymi na filarach w porządku toskańskim. W salonach zachowała się niewielka ilość oryginalnych polichromii i sztukaterii. Przetrwały także trzy ozdobne, barokowe kominki, zdobione płaskorzeźbami psa, muszli, kwiatów i płytkami z Delft.

Park

Zachowane części oryginalnego parku.

Inne

Zabudowania gospodarcze i ozdobna brama przez którą przechodzi aleja prowadząca do pałacu.


tekst: Redaktor Druga Połowa 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.