Skatalogowanych zabytków: 11334
Zarejestruj się
Miniatura Płoty
Zdjęcie Grzegorz Paczkowski 2010
Miniatura PłotyMiniatura PłotyMiniatura PłotyMiniatura PłotyMiniatura PłotyMiniatura PłotyMiniatura PłotyMiniatura PłotyMiniatura PłotyMiniatura PłotyMiniatura PłotyMiniatura PłotyMiniatura PłotyMiniatura PłotyMiniatura PłotyMiniatura PłotyMiniatura PłotyMiniatura Płoty

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Radosław SroczyńskiJoanna KwokaGREGORIUS ...

Płoty

Województwo:zachodniopomorskie
Powiat:gryficki
Gmina:Płoty
Rodzaj obiektu:Zamek

Rejestr zabytków

Zespół:zamkowy ?nowy?, XVII-XX w.
Obiekt:pałac, nr rej.: 795 z 24.01.1977
Park:nr rej.: 779 z 31.07.1976

Historia

Warownia sięga swą genezą jeszcze XII wieku, kiedy u ujścia Rekowy do Regi wznosił się gród pełniący funkcję strażnicy brodu. Gród stracił swe znaczenie w III ćwierci XIII wieku w wyniku pobudowania nowej rezydencji na południowym skraju osiedla nad korytem Regi. Fundatorem zamku był rycerz Dobiesław Wotucha, który dokonał również w 1277 roku lokacji miasta. Zamek miał formę czterokondygnacyjnej wieży mieszkalnej posadowionej na planie prostokąta o wymiarach 12,7/16,9 m.
Budowla wzniesiona była w dolnej części z kamienia, w górnej z cegły. Kondygnacje skomunikowane były ze sobą za pomocą klatki schodowej umieszczonej w grubości północnego muru. Wieża wznosiła się na platformie naturalnego cyplu wymiarów 28/36 m odciętego fosą od miasta. Dziedziniec otoczony został częstokołem z wjazdem umieszczonym od północy.
W końcu XIII wieku zamek przeszedł w posiadanie rodziny Wedlów, którzy między 1284 a 1295 rokiem zamienili drewniane fortyfikacje na ceglany mur obwodowy. Następni właściciele- Heydebrekowie na początku XIV wieku przesunęli mur obwodowy bardziej na południe przez co dziedziniec stał się większy i uzyskał wymiary 28/45 m. Po 1320 roku warownia często zmieniała właścicieli. Najdłużej na zamku rezydowali von der Ostenowie. Najpierw z ich inicjatywy mury zamku zostały podniesione do wysokości 6 m.
W latach późniejszych po zniszczeniu zamku przez kołobrzeżan w 1465 roku podniesie oni warownię z ruin znacznie ją przebudowując. W wyniku tej przebudowy powstał nowy trójkondygnacyjny budynek w narożniku południowo-wschodnim o wymiarach 6,8/12 m. W roku 1577 zamek przeszedł w posiadanie rodziny Blucherów. Z ich inicjatywy przebudowana została stara wieża mieszkalna, która w swej północnej części otrzymała nową klatkę schodową a część południowa została znacznie obniżona.
Pod koniec XVIII wieku starą wieżę rozebrano. W tym samym stuleciu od strony wschodniej zbudowano nową bramę w miejscu nieistniejącej już fosy. Zamek w czasie II Wojny Światowej uległ częściowemu zniszczeniu. Po jej zakończeniu w latach 1959-1967 odbyła się jego odbudowa połączona z pracami badawczymi, które doprowadziły do poznania dziejów zamku oraz jego przeobrażeń przestrzennych.
W czasach średniowiecza w miejscowości funkcjonowała druga warownia konkurencyjnej dla von der Ostenów rodziny. Posadowiona ona była na północny-wschód od omówionego zamku. W wieku XVI średniowieczny zamek w wyniku przebudowy zyskał renesansową formę. Jego dzieje oraz struktura przestrzenna wymagają nieodbytych jeszcze prac badawczych.

Park

Park, XVIII, k. XIX w.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

GREGORIUS ...rok i miesiąc temu
Zamek obecnie jest siedziba biblioteki oraz osrodka pomocy spolecznej...