Skatalogowanych zabytków: 11309
Zarejestruj się
Miniatura Nacław
zdjęcie Lelek 2010
Miniatura NacławMiniatura NacławMiniatura NacławMiniatura NacławMiniatura NacławMiniatura NacławMiniatura NacławMiniatura NacławMiniatura NacławMiniatura NacławMiniatura NacławMiniatura NacławMiniatura NacławMiniatura NacławMiniatura NacławMiniatura NacławMiniatura NacławMiniatura NacławMiniatura NacławMiniatura NacławMiniatura NacławMiniatura NacławMiniatura NacławMiniatura NacławMiniatura Nacław

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Nacław
Zdjęcie Marek Kujawa

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek KujawaJoanna KwokaGREGORIUS ...

Nacław

Natzlaff

Województwo:zachodniopomorskie
Powiat:koszaliński
Gmina:Polanów
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, XIX-XX w., nr rej.: 928 z 15.01.1977

Historia

Pałac z przełomu XIX i XX w.
Nazwa wsi pochodzi prawdopodobnie od nazwy Naceslaw i oznacza to \\\"początek ostatecznej chwały\\\". W 1472 r. książe Erich II podpisał z Piotrem von Glasenapp kontrakt wymiany towarów z pięcioma zamkami oraz z miastem Polanów. Do Polanowa należały wioski: Nacław, Garbno, Rosocha, Dadzewo i Jacinki. W 1672 r. von Glasenapp w specjalnej księdze, która zawierała warunki dzierżawienia wsi, napisał, że we wsi Nacław znajduje się 17 gospodarstw wiejskich. W 1560 r. Antony von Glasenapp zbudował we wsi młyn, który stał się punktem spornym z von Ramel, z Kościernicy. W latach 1768/70 Franz von Glasenapp sprzedał Nacław majorowi Bogusławowi Lorenz von Lettow i jego rodzinie von Blumenthal z Warcina. W 1818 r. Nacław zamieszkiwało 144 mieszkańców, w roku 1895 liczba wzrosła do 474, natomiast w 1925 mieszkańców było 471, a w roku 1939 liczba ich wynosiła 358. W 1874 r. w Nacławiu znajdowały się dwa folwarki, młyn wodny, 8 gospodarstw rolnych, kuźnia, tartak a właścicielem był von Ritter. W 1853 r. właścicielem Nacławia został Baron Karl Freiherr von Senden - wszedł on w posiadanie wsi dzięki ożenkowi z Nanny Luitgarde Constantine von Blumenthal. Obecny pałac wzniesiono w miejscu wcześniejszego w latach 1914-1917 dla von Sedenów. Ostatnim właścicielem aż do 1945 r. był generał Carl Otto von Seden.

Źródła: Plan Odnowy wsi Nacław, Wikipedia.

Opis

Pałac eklektyczny.

Park

Park krajobrazowy.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

GREGORIUS ...9 miesięcy temu
Sliczny palac w Naclawiu rowniez doczekal sie renowacji, co zawsze bardzo mnie cieszy, gdyz byl to juz ktorys z kolei obiekt, ktory podczas naszej letniej wyprawy do palacu w Gaskach okazal sie byc obiektem remontowanym. Nowa wlascicielka Pani Malgorzata z wielkim zaangazowaniem przystapila do ratowania tegoz zabytku i z rownym zapalem zechciala oprowadzic nas po swych wlosciach palacowych i bardzo bogatych wnetrzach, ktore mimo takiego a nie innego jak narazie stanu czynia zachwycajace wrazenie...czego rzecz jasna zadne zdjecie nie odda... Szczegolnie owe portale z plaskorzezbami wzbudzily moje zainteresowanie i podziw, ze przetrwaly, bo jak wiadomo w okresie 1945-1989 usuwano wprost podobna dekoracje "dewastujac" takie obiekty remontami na potrzeby PGR-ow lub innych panstwowych instytucji z pominieciem "serca" dla sztuki i zabytkow. Z pewnoscia kiedys tam wroce :)...
Joanna Kwoka9 miesięcy temu
Super! Bardzo się cieszę, że pałac doczekał się remontu, jest naprawdę tego wart :) Wywrócone rzeźby ogrodowe podczas mojej wizyty zrobiły na mnie przygnębiające wrażenie.

Hrabina R.9 miesięcy temu
Za sprawą przesympatycznej właścicielki Małgosi, (którą wraz z Hrabią pozdrawiamy serdecznie) pałac w Nacławiu odradza się jak mityczny fenix z popiołów na przekór  wszystkim przeciwnościom, a w szczególności: ludziom (którzy przyczynili się do jego grabieży i dewastacji) i przyrodzie, (która bardzo rozpanoszyła się w pałacowym parku).  Do zrobienia jest bardzo dużo,  ale Gosi i jej pomocnikom nie brakuje zapału i werwy.

Trzymamy kciuki, powodzenia :))