Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się

Kłębowiec

Województwo:zachodniopomorskie
Powiat:wałecki
Gmina:Wałcz
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, XVII-XIX w., nr rej.: A-559 z 11.12.1953

Stan obecny

Rezydencja szlachecka rodziny Golców zbudowany na przełomie XVII / XVIII i nawiązywała do wzorów francuskich. Wybudowana została w stylu barokowym w charakterystycznym układzie podkowy. Pałac posiadał jedno piętro, które w części centralnej było wyższe od pozostałych dwóch skrzydeł bocznych. Elewacja pałacu rozczłonkowana była narożnymi ryzalitami. Mury parteru podzielono poziomo silnie akcentowanymi gzymsami a pionowo pilastrami. Skrzydła pałacu o wiele skromniej budowane przeznaczone były dla służby oraz na potrzeby gospodarstwa pałacowego. Wewnątrz budynek posiadał bogate wyposażenie, a na ścianach były ciekawe malowidła ścienne. W wyniku działań wojennych w 1945 pałac spłonął i systematycznie popadał w ruinę. Do dzisiejszego dnia z całości budowli pozostało tylko jedno boczne skrzydło, gdzie kiedyś mieściła się kaplica pałacowa oraz część centralna rezydencji.

Historia

Pałac z pocz. XVIII w. Goltzów.

Rezydencja szlachecka rodziny Golców zbudowana na przełomie XVII / XVIII i nawiązywała do wzorów francuskich. Wybudowana została w stylu barokowym w charakterystycznym układzie podkowy. Pałac posiadał jedno piętro, które w części centralnej było wyższe od pozostałych dwóch skrzydeł bocznych.
Elewacja pałacu rozczłonkowana była narożnymi ryzalitami. Mury parteru podzielono poziomo silnie akcentowanymi gzymsami a pionowo pilastrami. Skrzydła pałacu o wiele skromniej budowane przeznaczone były dla służby oraz na potrzeby gospodarstwa pałacowego.
Wewnątrz budynek posiadał bogate wyposażenie, a na ścianach były ciekawe malowidła ścienne. W wyniku działań wojennych w 1945 pałac spłonął i systematycznie popadał w ruinę. Do dzisiejszego dnia z całości budowli pozostało tylko jedno boczne skrzydło, gdzie kiedyś mieściła się kaplica pałacowa oraz część centralna rezydencji.

Opis

Budynek, w którego w jednym ze skrzydeł znajdowała się domowa kaplica ewangelicka.

Park

Park.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Zbigniew Gawroński7 lat i 2 miesiące temu
Od około 1855 roku do 1879 roku dziedzicem Gradowa w gminie Piotrków Kujawski był Jan Golcz (Goltz), być może był spokrewniony z wyżej wspomnianymi Goltzami