Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Tworzyjanów
Zdjęcie remigiusz lenski

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Remigiusz ŁeńskiBogdan AdlerJoanna Kwoka

Tworzyjanów

Floriansdorf

Województwo:dolnośląskie
Powiat:świdnicki (dolnośląski)
Gmina:Marcinowice
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, XIX/XX w.
Obiekt:pałac, nr rej.: 744/WŁ z 8.11.1980
Park:nr rej.: 743/WŁ z 8.11.1980

Stan obecny

Dom mieszkalny.

Historia

Pierwotny dwór istniał prawdopodobnie już w XVI w. Później został przebudowany w stylu barokowym a w XIX w. neorenesansowym. Skrzydło zmieniające bryłę pałacu do obecnego kształtu powstało prawdopodobnie ok. roku 1884.

Pałac przez całe lata użytkowany był przez Kombinat Państwowych Gospodarstw Rolnych, co, doprowadziło do stanu sporej degradacji obiektu. Obecnie należy do zasobów Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa. Użytkowany jest na cele mieszkalne i gospodarcze przez byłych pracowników PGR.

Opis

Pałac w Tworzyjanowie jest budynkiem dwukondygnacyjnym, podpiwniczonym, murowanym i tynkowanym, założonym na pla­nie zbliżonym do litery T. Pałac znajduje się w otoczeniu dużego zespołu budynków folwarcznych, które w XIX i XX w. tworzyły prostokątny dziedziniec. Od reszty zabudowań pałac był oddzielony półkolistym murem. Cały zaś zespół pałacowy od reszty wsi oddzielony był fosą i łąkami.

Park

Obok pałacu istnieją resztki dawnego ok. 4 hektarowego parku, w którym nadal istnieją ponad 100-letnie drzewa. Założenie parkowe powstało po 1884 roku, co po­twierdza przeciętny wiek drzew /ok. 100 lat/. Jest to park typu swobodnego, założony na planie zbliżonym do wydłużonego prostokąta.

Środek parku zajmowały dwie duże polany otoczone drzewami. Polanę północno-zachodnią, z której otwierał się widok na pałac, odgradzały od sąsiedniej dwie grupy drzew, z jednej strony wierzb, a z drugiej dębów. Następna polana, której kształt został znacznie zmienio­ny przez wykarczowanie drzew w części południowo-wschodniej /urządzono tu boisko sportowe/, była nieco mniejsza niż obecnie i posiadała równie swobodne, nieregularne kontury.

Wykarczowane drzewa tworzyły wzdłuż południowo-wschodniego krańca obu polan ciąg drzew, biegną­cy dalej obok stawu. W tej części parku na uwagę zasługują dwie stare lipy, którymi pierwotnie obsadzony był dawny rów wodny. Pod nimi usytuowany jest krąg kamieni, stanowiący albo pozostałość dawnej altany, albo zaciszne miejsce z kamiennymi ławami. Roztaczał się stąd, widok na polanę i dwie sosny wejmutki. Po drugiej stronie polany, poza sosnami prowadzi przez całą długość parku droga wiodąca w kierunku dworu. Od strony południowej flankują ją dwie stare lipy.

Obecnie park wpisany jest do rejestru obiektów chronionych

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.