Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Gruszów
Zdjęcie Joanna Kwoka

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Tomasz KwaterskiBogdan AdlerJoanna Kwoka

Gruszów

Birkholz

Województwo:dolnośląskie
Powiat:świdnicki (dolnośląski)
Gmina:Marcinowice
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, 2 poł. XIX, XX w.
Obiekt:pałac, nr rej.: 765/WŁ z 8.11.1980
Park:nr rej.: 764/WŁ z 8.11.1980

Stan obecny

Po roku 1945 ostatnim właścicielem majątku w Gruszowie był, do chwili rozwiązania, Kombinat Państwowych Gospodarstw Rolnych Świdnica. Budynki folwarczne po wojnie wykorzystywane były przez Rolniczą Spółdzielnię Produkcyjną. W latach osiemdziesiątych obiekt miał się stać ogólnopolską bazą harcerską. Odbył się tu nawet specjalny zjazd. Niestety, władze ówczesnego województwa wałbrzyskiego przekazały obiekt prywatnemu właścicielowi jako rekompensatę za mienie pozostawione na Wschodzie. Od tamtego czasu obiekt stał niezamieszkały i niewyremontowany. W roku 2009 wrocławska aktorka znana głównie z ról teatralnych, ale także serialu "Pierwsza miłość" kupiła pałac od poprzedniego właściciela, bo chce tu zbudować dom wielopokoleniowy dla swojej rodziny. W 2009r. pałac, niszczejący od czasów wojennych, miał już przełożony nowy dach. Obecnie - wyremontowany i z uporządkowanym parkiem jest obiektem hotelowym .

Historia

Historię wsi Gruszów (Birkholz) oraz właścicieli pałacu, począwszy od połowy XVI wieku, znamy dzięki przekazowi Zimmermanna. W 1550 roku właścicielem Gruszowa był Krzysztof Temritz, w 1594 - Georg von Seidlitz, a w 1619 roku - Hans von Schindel. Następnym posiadaczem miejscowości był Georg von Taubadel, a po 1694 roku - Georg Hermann von Taubadel. W 1707 roku posiadłość należała już do Bernharda von Czettritz auf Piltzen, a w 1733 roku do Sophie Magdalene von Bredow z domu von Sommerfeld.

W 1779 roku majątek przeszedł w posiadanie Sophie Tugendreich von Hohendorf a następnie pani von Stryk. W 1845 roku właścicielką Gruszowa była Zofia Karolina von Dresky z domu von Buddenbrock, a w 1876 r. pani von Dresky z domu Nimptch. W latach 1905 - 1930 majątek należał do Hermana von Dresky.

Opis

Pałac Gruszów to budynek założony na rzucie prostokąta, murowany i tynkowany, podpiwniczony i dwutraktowy. Posiada dwie kondygnacje oddzielone profilowanym gzymsem międzykondygnacyjnym, płaski gzyms wieńczący i mansardowy dach z lukarnami. Wejście do pałacu usytuowane od strony parku stanowi okazały portyk wsparty na czterech kolumnach doryckich dźwigających taras. Całość budynku utrzymana jest w jednolitym charakterze nadanym mu podczas prac w końcu XIX wieku. Prawdopodobna data powstania obiektu oscyluje około roku 1830. Nie wyklucza się jednak, że powstał on na miejscu starszego historycznie założenia.

Park

Park.

Inne

www.palac-gruszow.pl

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.