Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Straduny
zabudowania majątku, zdjęcie Jarosław Bochyński
Miniatura StradunyMiniatura Straduny

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Jarosław Bochyński

Straduny

Województwo:warmińsko-mazurskie
Powiat:ełcki
Gmina:Ełk
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski, XIX/XX w., nr rej.: A-1050 z 24.04.1996
Park:nr rej.: A-431 z 12.11.1985

Stan obecny

Dziś jest tu hotel.

Historia

Straduny zostały założone w 1475 roku na mocy aktu lokacyjnego, nadanego przez komtura Bernharda von Balzhofena. Od około 1508 roku pojawiają się wzmianki o urzędzie z folwarkiem, a później domeną, z której około roku 1528 utworzono organ administracyjny głównego urzędu książęcego odpowiedzialny za obszar późniejszego okręgu oleckiego, parafii Straguny, Kalinowo, Juchy i Wydminy. Urząd przeniesiono w 1565 roku do Olecka.
Majątek ziemski o powierzchni 440 ha z gorzelnią znajdował się na początku 20 wieku w rękach państwa, w 1905 roku został oddany w dzierżawę. W latach 20. XIX wieku dzierżawcą był niejaki Schulz, a ostatnim Alfred Schulz. Dworek w starym parku nad rzeką Ełk przekształcono niedawno w pensjonat.
Do majątku w Stradunach należy rozciągnięty, jednopiętrowy dworek z 18. wieku, który posiada po stronie ogrodu nietypową altanę z kolumnami i wygiętym dachem kopulastym na planie półośmiokąta. Istnieje do dziś i znajduje się w prywatnych rękach.
(info z ostpreussen.net).

Opis

Budynek parterowy, wydłużony, przykryty wysokim dachem naczółkowym, wyróżnia się piękną, ażurową, drewnianą, wieloboczną werandką od strony ogrodu, przykrytą kopulastym daszkiem. Pierwotnie wiodły z niej do ogrodu lustrzane, drewniane schodki z ozdobną balustradą, współcześnie zamienione na szerokie, betonowe.

Park

Park.

Inne

Gorzelnia.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.