Skatalogowanych zabytków: 11435
Zarejestruj się
Miniatura Sorkwity
2013, zdjęcie Radosław Sroczyński
Miniatura SorkwityMiniatura SorkwityMiniatura SorkwityMiniatura SorkwityMiniatura SorkwityMiniatura SorkwityMiniatura SorkwityMiniatura SorkwityMiniatura SorkwityMiniatura SorkwityMiniatura SorkwityMiniatura SorkwityMiniatura Sorkwity

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Sorkwity
Zdjęcie Joanna Kwoka

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Radosław SroczyńskiJerzy MrozekJoanna Kwoka

Sorkwity

Województwo:warmińsko-mazurskie
Powiat:mrągowski
Gmina:Sorkwity
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, XVIII, XIX w., nr rej.: 86 z 11.02.1950

Stan obecny

Własność prywatna, hotel, możliwość zwiedzenia wieży pałacowej

Historia

Pierwsze wzmianki o miejscowości pojawiają się już w średniowieczu. Istniała tutaj drewniana strażnica krzyżacka, zastąpiona w 1788 r. przez dwór zbudowany dla rodziny von Oppeln Bronikowskich. Pałac w Sorkwitach zbudowano pomiędzy 1850 a 1855r. na miejscu tego dworu. Pałac w Sorkwitach należał wówczas do niemieckiego polityka, miłośnika polowań i trunków Juliusa Ulricha [od 1888r hrabiego] von Mirbacha. Na początku I wojny światowej rezydencja została spalona przez wojska rosyjskie- zniszczeniu uległy cenne zbiory i wyposażenie. Ocalały tylko mury. Jednak już w latach 1922-1923, dzięki zaangażowaniu nowego właściciela barona Bernarda von Palaske, pałac został odtworzony w oparciu o oryginalne plany przez berlińskiego architekta Ottona Rügera. Majątek pozostawał w rękach rodziny Palaske do 1945r. W tym czasie pałac stał się miejscem licznych spotkań polityków pruskich i niemieckich. Budynek przetrwał wojnę w dobrym stanie, zaginęło jedynie wyposażenie pałacu. Po wojnie majątek został przekazany w ręce PGR-u, który zamienił przeznaczenie pałacu na przedszkole, mieszkania i biura. W 1957r. pałac oraz część parku otrzymał ZMR Ursus z Warszawy, zorganizowano tam wówczas ośrodek. W 1998r. pałac przeszedł w ręce prywatne. Obecnie znajduje się w nim hotel, a w dawnej wozowni restauracja.

Opis

Neogotycki pałac z XIX w. Pałac w Sorkwitach zaskakuje zróżnicowaną, rozległą bryłą z wyróżniającymi się wieżami (budowanymi na planie koła i kwadratu). Ceglany gmach zbudowano na planie litery U, a dominującym elementem założenia jest ośmiokątna wieża w jego południowo-wschodnim narożu. Dach jest płaski, okna w rezydencji są różnej wielkości i kształtu, najczęściej występują otwory sklepione ostrołukowo. Elewacje otacza wieńczący je krenelaż. Nietynkowane elewacje zdobią dodatkowo gzymsy i lizeny. Główne wejście do pałacu wiedzie przez podjazd ocieniony gankiem balkonowym, wyrastającym na ryzalicie na fasadzie głównej. Wnętrza utraciły cechy stylowe w wyniku przebudów.

Park

Znacznie mniejszy od pierwotnego, park krajobrazowy (dawniej obejmował również tereny nadjeziorne). Park nadal urzeka okazałym starodrzewem, m. in. leciwym miłorzębem japońskim. W parku nadal widoczne jest zaplanowane przez architekta spore otwarcie na jezioro.

Inne

Zachowała się dawna wozownia, murowana, z czterema basztami w narożach. Obecnie mieści się w niej restauracja. Wozownia ze spichlerzem, ob. hotel i restauracja, nr rej.: 950 z 30.07.1968 (dec. magazyn)
tekst: Redaktor Druga Połowa 2011

Autorem zdjęcia wozowni z czterema basztami, jest pan Andrzej z Krakowa, dziękuję panie Andrzeju !

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Karol Barsolis Turysta Kulturowy 8 lat i 9 miesięcy temu
piekne i ciekawe Sorkwity. warte zwiedzenia.

juz sie zapisałem na wyprawe do Sorkwit

Pozdrawiam Karol Barsolis Turysta Kulturowy

www.turystakulturowy.pl