Skatalogowanych zabytków: 11308
Zarejestruj się
Miniatura Reszel
M. E. Wojciechowscy
Miniatura ReszelMiniatura ReszelMiniatura ReszelMiniatura ReszelMiniatura ReszelMiniatura ReszelMiniatura ReszelMiniatura ReszelMiniatura ReszelMiniatura ReszelMiniatura ReszelMiniatura ReszelMiniatura ReszelMiniatura ReszelMiniatura ReszelMiniatura ReszelMiniatura ReszelMiniatura ReszelMiniatura ReszelMiniatura ReszelMiniatura ReszelMiniatura ReszelMiniatura Reszel

Reszel

Roessel

Województwo:warmińsko-mazurskie
Powiat:kętrzyński
Gmina:Reszel
Rodzaj obiektu:Zamek

Rejestr zabytków

Obiekt:zamek biskupi, nr rej.: 302 (R/11) z 15.06.1957

Stan obecny

Hotel.

Historia

Przed podbojem krzyżackim w miejscu późniejszego zamku wznosiło się grodzisko pruskiego plemienia Bartów. Posadowione było na szczycie zachodniej skarpy nad wąwozem rzeki Sajny. Grodzisko wykorzystane było przez Krzyżaków jako prowizoryczna strażnica.
W roku 1254 miejscowe dobra przeszły w posiadanie biskupów warmińskich. W 1337 osada otrzymała prawa miejskie. Zamek budowany był w kilku etapach a ostateczną, gotycką postać uzyskał w XIV wieku. Zamek posadowiony był na planie prostokąta o wymiarach 43/45 m. Inicjatorem budowy warowni był biskup Jan I z Miśni (1350-1355).Na lata 1350-60 datuje się budowę dwukondygnacyjnego domu wschodniego (może bez kondygnacji poddasza) i fragmentów murów obwodowych bezpośrednio przylegających do budynku.
Dom wzniesiony został przy pomocy cegły oraz kamienia polnego wykorzystanego w partii cokołu oraz piwnic. W tym czasie zamek wciąż wykorzystywał pozostałości po grodzisku pruskim w postaci ziemnych obwarowań, zachodniego odcinka wału. Na lata 1360-70 przypada kolejny okres rozbudowy zamku, w trakcie którego doszło do wzniesienia pełnego obwodu warownego wraz z niską narożną wieżą pozbawioną w tym czasie jeszcze cylindrycznej nadbudowy. Do 1400 trwała dalsza rozbudowa warowni.
Zbudowano jeszcze dwa kolejne- południowe i zachodnie skrzydła, murowane krużganki, nadbudowano wieżę oraz postawiono przedbramię. W XV wieku przebudowano wjazd na zamek i postawiono wieżę bramną wysuniętą poza lico muru obwodowego. Obronność zamku została zmodernizowana poprzez podwyższenie kurtyn oraz wyposażenie ich w kryte ganki. Kurtyna zachodnia zyskała wydatne machikuły na kamiennych wspornikach. W tym samym czasie zmodernizowano system obwarowań zewnętrznych. W jego skład wchodziła wieża bramna w narożu południowo-zachodnim, od północy i zachodu założenie otoczone było podwójnym murem.
Zamek wyposażony był w dwa danskery od południa i północy. Fortyfikacje zamkowe sprzężone były z murami miejskimi zbudowanymi w 1370 roku. Na lata 1505-1533 datuje się modernizację zewnętrznego obwodu obronnego w wyniku której powstały półokrągłe basteje. Na okres panowania biskupa Andrzeja Batorego (1589-1599) datuje się podwyższenie wieży głównej do wysokości 29 m. W XV wieku skrzydło wschodnie pełniło funkcję mieszkalne oraz mieściło kaplicę przesklepioną gwiaździście.
Komnaty mieszkalne znajdowały się na pierwszym piętrze i służyły burgrabiemu oraz gościom. W skrzydle południowym znalazły się pokoje biskupa, mały i duży refektarz oraz izba komornika. W dwóch najwyższych kondygnacjach skrzydeł umieszczono magazyny oraz pomieszczenia o funkcji obronnej. W przyziemiach skrzydeł znalazły się pomieszczenia gospodarcze. W budynku wschodnim mieściła się zbrojownia, kuchnia burgrabiego, izby przeznaczone dla urzędników ?rybackiego? i ?łowczego?. Pod przyziemiem znajdowały się przesklepione piwnice. W domu południowym mieściła się kuchnia, browar i łaźnia. Skrzydło zachodnie i północne posiadały dwie kondygnacje o funkcjach mieszkalnych i administracyjnych. Pod koniec XVIII wieku założenie zamkowe zmieniło funkcję na więzienia i w tym celu poprzedzielano część pomieszczeń na cele. W latach 1806 i 1807 zamek był trawiony przez pożary przez co znacznie ucierpiał. Na lata 1822-23 datuje się odbudowę zamku, która doprowadzając do zaprzestania postępującej destrukcji budowli jednocześnie odebrała jej wiele cennych elementów z epoki średniowiecza.
Skrzydło południowe celem dostosowania go do pełnienia funkcji zboru luterańskiego zostało obniżone o dwie kondygnacje. Pierwotne podziały stropów oraz działowe pomieszczeń zostały usunięte przez co przyziemie jak i piętro stały się jedną przestrzenią. Otwory okienne elewacji zostały albo przekształcone albo zamurowane. Od zachodu zbudowano nowy szczyt z wieżyczką na osi.
Przebudowa dotknęła również skrzydło wschodnie, któremu odebrano kondygnacje magazynowo-spichrzowe oraz przebudowano pomieszczenia na cele mieszkalne. Dziedziniec został zubożony o krużganki. W czasie między obiema wojnami światowymi w murach zamku mieściło się muzeum regionalne. Po wojnie w trakcie długoletniej odbudowy zamku przeprowadzono badania archeologiczne pod kierunkiem J. Sikorskiej-Uflikowej. Budynki zamku zaadoptowane zostały na potrzeby Towarzystwa ?Pojezierze?. Odsłonięte zostały fragmenty murów obwodu zewnętrznego oraz wieży bramnej. Obecnie zamek pełni funkcję placówki kulturalnej a w pomieszczeniach odbywają się wystawy. Zabytek wymaga wciąż prac konserwatorskich zwłaszcza w perspektywie osuwającej się skarpy.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

GREGORIUS ...2 lata i 12 miesięcy temu
Skoro juz o zamku Ryn napisalem to warto wspomniec i o zamku Reszel, w ktorym spedzilem pare dni. Swoja zamkowa atmosfera przypomiona mi zamek Czocha, ktory bardzo lubie a swoja „przytulnoscia“ zamek Wojanowice, w ktorym tez milo uplywaly mi dni. W wiezy zamkowej na poszczegolnych kondygnacjach umieszczono sporo eksponatow czyniac z niej pomieszczenia muzealne…idac na sama gore mozna wyjsc na wschodnie mury zamku. Same pokoje sa skromne ale eleganckie przypominajace ciut sredniowieczny wystroj. Sniadania serwowane sa w rownie malowniczym pomieszczeniu jak w Czochu i w podobnej obfitosci. Ladny widok na zamek i cale miasteczko ( o ile moje zdjecia zostana wyemitowane) rozciaga sie z nieopodal stojacego Kosciola Piotra i Pawla, gdzie mozna wejsc na zabytkowa wieze a po drodze zerknac na zabytkowy mechanizm zegara a bedac juz na szczycie lubowac sie widokiem calej spokojnej okolicy…