Skatalogowanych zabytków: 11320
Zarejestruj się
Miniatura Barczewo
Zdjęcie GREGORIUS ...
Miniatura Barczewo

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

GREGORIUS ...

Barczewo

Warteburg

Województwo:warmińsko-mazurskie
Powiat:olsztyński
Gmina:Barczewo
Rodzaj obiektu:Zamek

Rejestr zabytków

Obiekt:zamek biskupów warmińskich z 2 poł. XIV w., nr rej.: 593 z 14.06.1961

Historia

Zamek obecnie w znacznym stopniu rozebrany, pierwotnie znajdował się w północno wschodniej części miasta i stanowił zintegrowaną część jego systemu obronnego. Stanowił najpóźniej powstałą warowną rezydencję biskupów warmińskich. Zamek powstał najprawdopodobniej wraz z obwarowaniami miejskimi po lokacji w roku 1364. Zamek został zniszczony w roku 1414 a w latach późniejszych odbudowany.
Zamek aż do rozbioru Polski pełnił funkcję siedziby biskupiego zarządu dóbr. W roku 1798 zamek uległ spaleniu i od tego czasu był ustawicznie rozbierany. Zachowało się przebudowane, lecz zawierające partie gotyckie skrzydło mieszkalne, w latach 1826- 32 adaptowane na cele szkolnictwa.
Założenie składało się z nieregularnego czworoboku, w którego obręb wchodziły dwa stykające się ze sobą budynki: dom mieszkalny, i mniejszy od niego budynek gospodarczy. Dziedziniec otoczony był murem kurtynowym. Materiałowo potwierdzone jest istnienie tylko jednej wieży, w narożniku południowo wschodnim. Możliwe jednak, że wież było więcej.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.