Skatalogowanych zabytków: 11397
Zarejestruj się
Miniatura Bagatela
Zdjęcie Grzegorz Gąsior 2005
Miniatura BagatelaMiniatura BagatelaMiniatura BagatelaMiniatura BagatelaMiniatura BagatelaMiniatura BagatelaMiniatura BagatelaMiniatura BagatelaMiniatura BagatelaMiniatura Bagatela

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Bagatela
Zdjęcie Joanna Kwoka

Bagatela

Województwo:wielkopolskie
Powiat:ostrowski (wielkopolski)
Gmina:Ostrów Wielkopolski
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy
Obiekt:pałac, nr rej.: 1450/A z 8.06.1973
Park:nr rej.: 74/Wlkp/A z 11.01.2002

Stan obecny

Obecnie własność prywatna, pałac wykorzystywany komercyjnie (Śluby, Wesela, Komunie)

Historia

Pałac klasycystyczny z XVIII wieku. Przebudowany na myśliwski przez architekta Zygmunta Gorgolewskiego dla księcia Ferdynanda Radziwiłła.
Bagatela - otoczony lasem Bagatela, zespół pałacowo-parkowy w gminie Ostrów Wielkopolski w powiecie ostrowskim w województwie wielkopolskim. Pałacyk myśliwski książąt Radziwiłłów Bagatela. Pałacyk myśliwski znajdujący się w głębi lasu Bagatela, na skraju Ostrowa (przedłużenie ulicy Nowa Krępa), ok. 6 km od jego centrum.Powstały dla rodziny Biernackich, prawdopodobnie na przełomie XVIII i XIX wieku. Później przejęty wraz z dobrami ostrowskimi przez rodzinę Radziwiłłów, dla której został przebudowany w latach1879-1884, przez architekta Zygmunta Gorgolewskiego, na pałacyk myśliwski, w latach 1934-1934 będący dobrem darowanym dla Józefa Früsta Von Andersag, spór majątkowy z 1934, zakończył się powrotem Czekanowa wraz z Pałacem do dóbr Radziwłłów.

Źródła:
http://ostrowwielkopolski.pl
https://pl.wikipedia.org/wiki/Bagatela_(zespół_pałacowy_w_powiecie_ostrowskim)

Opis

Piętrowy, z wąskiem ryzalitem wejściowym. Nakryty mansardowym dachem z lukarnami.

Park

Park 1 poł. XIX w. o powierzchni 1,64 ha z licznymi starymi drzewami, m. in. dąb \"Bratek\" zrośnięty z 3 pni, będący pomnikiem przyrody.

Inne

Las Bagatela - Obszar leśny między Ostrowem, a Latowicami rozciągnięty wzdłuż rzeki Ołobok. Las mieszany. W głębi znajdują się Pałac Bagatela oraz osada Trąba, na jego skraju dawne poligony (Ostrów-Pruślin, Parczew) oraz autodrom (Ostrów-Pruślin). W pobliżu pałacu umiejscowione są trzy głazy narzutowe, w tym jeden pomnikowy .


Tekst : Jerzy M. polskiezabytki.pl

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.