Skatalogowanych zabytków: 11266
Zarejestruj się

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 51.7783, 16.6667

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Krzysztof AndrzejewskiJanusz StorZdzisław Wasiołka

Rydzyna - Kłoda

Województwo:wielkopolskie
Powiat:leszczyński
Gmina:Rydzyna
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:folwarczny, nr rej.: 454/1-2/Wlkp/A z 26.03.1970 i z 10.12.1991

Stan obecny

Wieś Kłoda
Pierwszy zapis o wsi Kłoda pojawił się w 1410r. ( Jan z Czerniny oraz Szymon z Kaczkowa ) Od 1422r. - 1692r. własność Rodu Rydzyńskich. W 1693r. całościowe prawo do majątku nabył wojewoda łęczycki i starosta generalny wielkopolski Rafał Leszczyński. Rok 1724 pierwszy spis mieszkańców, 1789r. pierwszy opis zabudowy wsi.
W 1856r. uruchomiono przebiegającą przez wieś linię kolejową Wrocław-Poznań, w Kłodzie zlokalizowano stację, którą od pobliskiego miasta
nazwano \\\\\\\\\\\\\\\"Rydzyna \\\\\\\\\\\\\\\" Od 1881r. dzierżawcą folwarku Kłoda był Georg Herrmann ( hodowca bydła ). Spis wsi z 1883r. podaje 866 mieszkańców, w tym 515 ewangelików i 341 katolików. W czasach ordynacji rydzyńskiej Sułkowskich we wsi znajdowała się stacja kolejowa, poczta, telegraf i gorzelnia parowa. Podczas powstania wielkopolskiego w styczniu 1919 pod Rydzyną i Kłodą miały miejsce zacięte walki. Na mocy Traktatu wersalskiego Kłoda znalazła się w granicach Polski.
Po 1919 zmieniła się struktura narodowościowa wsi, część mieszkańców pochodzenia niemieckiego przeniosła się za pobliską granicę, ( w tym dzierżawca folwarku Herrmann z Rodziną ). Majatek Kłoda uległ podziałowi, jedna część folwarku i gorzelnia stały się własnością Skarbu Państwa, druga część przeszła pod administrację Fundacji Sułkowskich. Podczas II wojny światowej we wsi ( w domu Fabiana ) znajdowała się filia obozu jenieckiego dla Żydów i lotników alianckich. Wkraczająca bratnia Armia Czerwona spaliła gorzelnię ( opróżniwszy ja przódy z zawartości wszelakiej, w tym z zacnych koniaków Francuskich, w podziemnych magazynach przechowywanych) , której mury w późniejszym czasie rozebrano. Paląc Kłodzką gorzelnie , sojusznicy spalili przy okazji Zamek Rydzyński. Po 1945 na podwalinach dawnego folwarku stworzono PGR. Do We wsi działało przedszkole i szkoła. Pomiędzy 1950 a 1973 Kłoda stanowiła administracyjnie część Rydzyny. Po 1990 PGR Kłoda sprywatyzowano.

kompilacja: pl.wikipedia.org/wiki/Kłoda

Historia

Dwór (rządcówka) pochodzi z połowy XIX wieku, została wybudowana w miejscu poprzedniego budynku, postawiono ją z cegły i otynkowano. Nakryta jest dwuspadowym dachem o drewnianej więźbie płatwionej z dwoma bocznymi ścianami stolcowymi. Budynek ma plan prostokąta, elewacja frontowa znajduje się od strony wschodniej, pośrodku wejście z wybudowanym po 1945 gankiem, który zastąpił piętrową drewnianą werandę. Układ wnętrza jest dwuipółtraktowy, drewniane stropy, a na osi budynku znajduje się klatka schodowa. Elewacja siedmioosiowa, w osi fasady jednoosiowy pseudoryzalit ujmowany stylizowanymi pilastrami. Poziome podziały są wyznaczane obiegającym całą elewację gzymsami międzykondygnacyjnymi. Obiekt silnie przekształcony.

kompilacja: pl.wikipedia.org/wiki/Kłoda

Park

Park krajobrazowy (0,65 ha) założony pod koniec XVIII w. przekomponowany w połowie XIX w, zawiera starodrzew ? dęby szypułkowe i kasztanowce

Inne

1) Spichlerz z II poł. XIX w wybudowany na południe od domu zarządcy z cegły na kamiennej podmurówce, dwukondygnacyjny, poddasze użytkowe. Nakryty dachem naczółkowym z oknami typu powiekowego, o krokwiowo-jętkowej więźbie z dwoma ścianami stolcowymi.
2 ) Obora z domem mieszkalnym z końca XIX w. zamykająca od południa podwórze. Wybudowana z czerwonej cegły, jednokondygnacyjna, część mieszkalna ma dwie kondygnacje, dach dwuspadowy o więźbie krokwiowo-płatwiowej i sześciu ścianach stolcowych. Budynek ma kształt prostokąta, w zachodniej części paszarnia

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.