Skatalogowanych zabytków: 11248
Zarejestruj się
Miniatura Baszków
2011, zdjęcie Anita P
Miniatura BaszkówMiniatura Baszków

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Baszków
Zdjęcie Marek Kujawa

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 51.6791, 17.2962

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek KujawaAnita PFis Krzysztof DeraJacek Koszalik

Baszków

Województwo:wielkopolskie
Powiat:krotoszyński
Gmina:Zduny
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy
Obiekt:pałac, nr rej.: kl.IV-885/32/60 z 6.06.1960
Park:nr rej.: 457 z 20.12.1984

Stan obecny

Dom Pomocy Społecznej

Historia

Pałac z pocz. XIX w.
W XVII w. wieś była własnością Baszkowskich, wielką drewnianą rezydencję zbudował tutaj Abraham Sieniut (pan Kobylina i posiadający znaczne udziały w Zdunach po 1612 r. ), żył tutaj również jego wnuk. W 1684 roku Baszków przechodzi na własność Leszczyńskich; następnie Mielżyńskich od ok. 1791 r., dla których w latach 1804-1805 powstał obecny pałac, oraz miejscowy kościół. Późnoklasycystyczny pałac zbudowano dzięki mecenatowi Mikołaja Mielżyńskiego przez ludzi związanych z pracownią Davida Gilly'ego, ok.1860 r. został on przebudowany, dodano wówczas północne skrzydło z salą jadalną. Kolejnym właścicielem był Heinrich XIII von Reuss, który kupił Baszków (podobno wygrał w karty) około 1860 r.
Pałac w 1913 roku został sprzedany Olgierdowi Czartoryskiemu i aż do 1939 r. był własnością Czartoryskich. Po wojnie majątek znacjonalizowano i stał się własnością Skarbu Państwa Polskiego.

Opis

Pałac neoklasycystyczny. Budynek piętrowy, na rzucie prostokąta, z ryzalitami w obu fasadach. Od frontu ryzalit z wgłębnym portykiem o czterech jońskich kolumnach z herbarzem książat von Reuss w szczycie, od ogrodu zaś piętrowy, zwieńczony trójkątnym frontonem. Później dobudowane skrzydło nakryte dachem mansardowym, zwieńczone wieżą. Korpus główny nakryty dachem czterospadowym.

Park

Park krajobrazowy z 1830 r. o pow. 11ha. Utworzony przez żonę M. Mielżyńskiego i jego synową Katarzynę Potulicką. Urozmaiceniem parku są sadzawki i głazy narzutowe. Rośnie tu różnogatunkowy drzewostan reprezentowany przez ponad 30 gatunków drzew. Park znajduje się na terenach Obszaru Chronionego Krajobrazu - Dąbrowy Krotoszyńskie i Baszków Rochy. Lasy wokół Baszkowa pełne są starych dębów, a te po południowej stronie wsi stawów. Występuje tu bogactwo fauny i flory, rejon jest bardzo atrakcyjny turystycznie, znajduje się tu również wiele szlaków rowerowych.

Inne

Zabudowania folwarczne z XIX w.
Neogotycka kuźnia dworska
Chałupy konstrukcji szachulcowej

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.