Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Budzisław Górny
zdjęcie Marek Kujawa 2009
Miniatura Budzisław GórnyMiniatura Budzisław GórnyMiniatura Budzisław Górny

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Budzisław Górny

Województwo:wielkopolskie
Powiat:koniński
Gmina:Kleczew
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski, nr rej.: 446/187 z 6.09.1990

Stan obecny

Własność prywatna. Od września 2002 r. właścicielami obiektu są małżonkowie ? Małgorzata i Andrzej Reterscy zamieszkujący na stałe w Warszawie.

Historia

Dwór z 2 poł. XIX w.
W XIX w. na długiej liście właścicieli dworu znajduje się rodzina Wczele Grabskich. Na przełomie XIX i XX w. właścicielami byli Andrzej Wczele - Grabski i Kazimiera z Krzymuskich - Grabska (do 1910 r.). Ich syn Kazimierz zginął w nieszczęśliwym wypadku mając 18 lat. Kolejnymi właścicielami aż do 1939 r. była rodzina Nekanda - Trepka. Po wojnie dwór wraz z parkiem przejął Skarb Państwa Polskiego i założenie zaczęło popadać w ruinę. Obecni właściciele wyremontowali dwór przywracając mu pierwotną świetność. Zrewaloryzowali również park. Wzorem dawnych czasów prowadzą działalność społeczną, organizując w parku i przed dworem lekcje historii i biologii dla dzieci, ogniska. Zgodnie z dawną tradycją przywrócili obyczaj święcenia pokarmów w Wielką Sobotę pod kolumnami dworu.

Opis

Dwór na planie prostokąta z wejściem głównym od strony zachodniej i ogrodowym od wschodu. Układ pomieszczeń dwutraktowy. Bryła budynku zwarta, jednokondygnacyjna z użytkowym poddaszem. Budynek nakryty dachem dwuspadowym z trójosiowymi wystawkami z połaci dachu od strony wschodniej i zachodniej. Od wschodu kolumnowy portyk, od zachodu ganek poprzedzony schodami.

Park

Park z 2 poł. XIX w. o pow. 3,56 ha w tym wód 0,42 ha. Dawny układ komunikacyjny parku, jak i osie widokowe uległ dużym zmianom w przeciągu ostatnich dziesięcioleci, z jednej strony usunięto sporo gatunków dorodnego starodrzewu w okresie powojennym, z drugiej dosadzono liczne nowe gatunki, szczególnie krzewów, w czasach, gdy ponownie właścicielami byli potomkowie rodziny Nekanda-Trepków. Obecni właściciele sukcesywnie dokonują zmiany w układzie parku, starając się przywrócić mu dawne funkcje. Utworzyli nowe alejki spacerowe, odtworzyli połączenia między ciekami wodnymi w postaci malowniczych mostków, wprowadzili również nowe elementy małej architektury ogrodowej. Na terenie parku wydzielony został obszar na plac zabaw oraz na miejsce na ognisko. Główny wjazd do parku znajduje się od strony zachodniej przy skrzyżowaniu drogi wiejskiej z szosą. Drugi wjazd znajdował się dawniej od strony północnej ? prowadząc aleją jesionową do dworu. Wśród drzewostanu spotkamy okazy pomnikowe, m.in. jesiony wyniosłe o obw. ponad 300cm, oraz miłorząb dwuklapowy o obw. w pierśnicy 260cm. Założenie znajduje się na terenie obszaru chronionego, jakim jest Powidzki Park Krajobrazowy.

Inne

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.