Skatalogowanych zabytków: 11297
Zarejestruj się
Miniatura Biskupice
Zdjęcie Marek Kujawa
Miniatura Biskupice

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Biskupice

Województwo:wielkopolskie
Powiat:koniński
Gmina:Grodziec
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski, nr rej.: 328/70 z 21.05.1984

Stan obecny

Szkoła podstawowa

Historia

Dwór z poł. XIX w.
Biskupice to stara wieś, wzmiankowana już w XIII w. jako dobra biskupie. Jej część była w rękach kościoła jeszcze w XVI w. natomiast reszta prawdopodobnie należała do Biskupskich herbu Szreniawa. W 1827 r. było tu 20 domów, zamieszkałych przez 280 osób. W połowie XIX w. majątek należał do Taczanowskich, następnie ich sukcesorów, po czym ok. 1880 r. został sprzedany. Do liczącego 3250 mórg majątku oprócz pałacu z parkiem należały zabudowania gospodarcze, gorzelnia parowa i domy dla służby. Około 1885 r. wieś liczyła już 400 mieszkańców. Ziemie są opisywane jako urodzajne, żytnie; w pobliżu dużo łąk i lasów, mnóstwo zwierzyny. W tamtym czasie wieś wchodziła w skład gminy Rzgów i należała do parafii Królikowo. Po wojnie ziemie należące do folwarku rozparcelowano i powstały na nich niewielkie gospodarstwa prywatne. Budynek dworu przeznaczono na cele oświatowe. W ostatnich latach został on wyremontowany.

Źródła:
Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich...;
Plan Odnowy Miejscowości Biskupice w latach 2011-18. Gmina Grodziec.
Zdjęcia: j.w. Strona internetowa Urzędu Gminy Grodziec.

Opis

Dwór późnoklasycystyczny. Budynek piętrowy, składający się z dwóch części pochodzących z różnych okresów: starszej ? północnej i nowszej ? południowej. Całość nakryta jest wielopołaciowymi dachami o łagodnych spadach i różnym nachyleniu. W fasadzie, w obu częściach znajdują się wejścia poprzedzone schodami ujętymi murkami. W części południowej nad wejściem znajduje się daszek wsparty na dwóch kolumnach. Elewacje zachowały częściowo oryginalny detal architektoniczny.

Park

Park z połowy XIX w. o pow. około 6 ha. Zachowany w swoich dawnych granicach. Dwór położony jest w jego środkowej części, a niedaleko od niego na zachód stoi zrujnowany budynek oficyny. W pobliżu, równolegle do zachodniej granicy parku przepływa rzeczka Czarna Struga, w której rozlewisku gnieżdżą się bobry. Kilkadziesiąt metrów na południe od oficyny, na skraju parku, stoją budynki magazynu i gorzelni.

Inne

Oficyna, nr rej.: 329/71 z 21.05.1984
Gorzelnia, nr rej.: 329/71 z 21.05.1984
Magazyn spirytusu ok. poł. XIX wieku;
Lodownia z 1 poł. XIX w.
Ośmioraki z 2. poł. XIX w.
Cmentarzysko kultury przeworskiej z przełomu I / II w. n.e.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.