Skatalogowanych zabytków: 11211
Zarejestruj się

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 51.7759, 18.3214

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Grazyna Waliszewskamateusz wozniakS F

Pietrzyków

Województwo:wielkopolskie
Powiat:kaliski
Gmina:Koźminek
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski, nr rej.: 227/Wlkp/A z 27.04.2005

Historia

Najstarsze wzmianki o Pietrzykowie pochodzą z 1284 r. W 1807 r. wieś weszła w skład rozległych dóbr, które cesarz Napoleon I Bonaparte nadał generałowi Józefowi Zajączkowi herbu Świnka ? właścicielowi pobliskiego Opatówka.

Dwór wzniósł w 1870 r. Wincenty Jarociński. Rozbudowany został 20 lat później. W okresie międzywojennym dwór wyremontowano. Po II wojnie światowej został w znacznym stopniu zdewastowany.Obiekt jest murowany, wzniesiony na rzucie prostokąta, ma poddasze z częścią mieszkalną. W głównym korpusie dworu znajdowała się jadalnia, salon i gabinet właściciela, a po drugiej stronie ? pokoje jego rodziny. Do dziś zachowały się m.in. pozostałości profilowanych gzymsów i piętrowych pseudoryzalitów.

Dwór otacza park założony przez Jarocińskiego, z nowszymi nasadzeniami w okresie międzywojennym. Według map z 1936 r., park rozplanowany był na rzucie wieloboku i graniczył z zachowanym do tej pory sadem. Do dziś rosną także liczne dęby, lipy i kasztanowce.

W skład dawnej rezydencji wchodzi również zespół folwarczny, z którego zachowały się jedynie stajnia i przebudowana po wojnie obora.

Park

Park.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

mateusz wozniak8 lat i 3 miesiące temu
piękny dwór też chcę taki ;)