Skatalogowanych zabytków: 11132
Zarejestruj się
Miniatura Trzebiny
Zdjęcie Grzegorz Gąsior 2005
Miniatura TrzebinyMiniatura TrzebinyMiniatura TrzebinyMiniatura Trzebiny

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 51.8418, 16.4451

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Karol Barsolis Turysta Kulturowy Jerzy MrozekBogdan Adler

Trzebiny

Województwo:wielkopolskie
Powiat:leszczyński
Gmina:Święciechowa
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy i folwarczny, nr rej.: 556 z 2.05.1956

Historia

Pałac zbudowany w latach 1680-1690 wg projektu Jana Catenzziego dla Gurowskich.

Opis

Budynek barokowy, wzniesiony na planie kwadratu z narożnymi wieżami i portalem. Kartusze herbowe.

Park

Park z XVIII w. z urozmaiconym drzewostanem. Kaplica grobowa z 2. poł. XIX w.
Numer rejestru zabytków:125/556

Źródło: Parki i Ogrody Zabytkowe w Polsce - Stan 1991 rok.
Zarząd Ochrony i Konserwacji Zespołów Pałacowo-Ogrodowych
Warszawa 1992 rok.

Inne

Folwark z 2 poł. XIX w. i XIX/XX w., nr rej.: 1405/A z 15.04.1993
Gorzelnia.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Pałac we wsi Trzebiny to barokowa budowała z XVII w . w kaczym narożniku budynku znajdują się wieżyczki Trzebiny to wieś w woj. Wielkopolskim w pow. leszczyńskim – obecnie to Narodowy Instytut Dziedzictwa - Archeologia z Leszna ( Poznań ) , Wokół pałacu znajduje się krajobrazowy park z pomnikowym drzewostanem oraz znajdują się ogrody > angielski i francuski
Mariusz Mysiakowski2 tygodnie temu
Na końcu tego co widać na zdjęciu właśnie założenia więc i parku - ładna altana. Nieco w prawo pod drzewami stały a może i stoją ciekawe kamienne niemieckie sarkofagi w niechcianym spadku choć dzięki temu może właśnie ocalone
sarkofagi stoja , ale niemcy uciekli po 45 !!!
Mariusz Mysiakowski2 tygodnie temu
No, przecież nie z nich a to już robota Sowietów albo...Polaczków
Mariuszu - jakich POlaczków ? to Niemcy mordowali nas na potege pzrez wieki i widac ze nawet z sarkofagow pouciekali przez sprawiedliwoscia ludzka, --------------------i nie zganiaj na sowietow !!!
Mariusz Mysiakowskitydzień temu
Takich Polaczków co to wyciągają zamierzchłe trupy z trumien przywiązują do wozów czy też traktorów i wożą za sobą w pijackim uniesieniu po wiosce okazując swoją kolibrową (nie obrażając tego urokliwego ptaka) inteligencję pierwotną. A trzebińskie sarkofagi nie są stąd tylko zostały przywiezione vide: uratowane ze Śląska. Jakby Ci powiedzieć są pewne globalne świętości a i na bank Ci Niemce nie gazowali Polaków et cetera....ze złości to lepiej gryźć się w pęciny...
Zbójcerz z Witkowatydzień temu
Działalnośc Niemców w czasie okupacji nie ograniczała się li tylko do wykorzystywania komór gazowych w celach masowego uśmiercania ludności polskiej. Ktoś palił te polskie wioski. Ktoś bomabrdował polskie wsie, miasta i miasteczka. Ktoś rabował polskie dzieła sztuki (ciekawe czy więcej ich jest w Austrii czy w Niemczech?). Ktoś dokonywał mordów na polskiej inteligencji i ludnośći. Ktoś wydawał rozkazy. Ktoś był pionkiem w zbrodniczej machinie. Ktoś korzystał z zagrabionego polskiego mienia czy darmowej siły roboczej w postaci polskiego parobka. Ktoś wywiózł z zamojszczyzny coś ok 50-100 tys. polskich dzieci celem ich germanizacji. Prymitywizm w jakiejkolwiek postaci trzeba potępiać. Polski był cechą jednostek. Niemiecki był cechą systemową narodu. Była w ogóle w czasie wojny jakaś opozycja w Niemczech wobec dyktatury? Ilu Niemców ma swoje drzewka "Sprawiedliwy wśród narodów świata? Znaj proporcje, mocium panie! A wracając do konkretu, skąd pewnośc że "na bank Ci Niemce" nie brali udziału w zbrodniczej machinie niemieckiej? Ciekawym faktów a nie bluzgów czy postosłowia. SPRAWDZAM.
do Mariusza....... widzisz do tej pory mialem bardzo zle zdanie o warsawiakach ( wspolparcowalem w z wiloma i wszyscy mnie probowali oszukac ) ...... po tych glupotach co ty wypisujesz tutaj -nie wiem co mam powiedziec . wy "warsawiacy " krawaciarze jak mowia ślazac y macie cos nie tak z glowa i to pewne . wez historie do reki i poczytaj ze zrozumienie cyt ze ztozumieniem bo u was warsawiakow to różnie bywalo i bywa. .
Myślącym polecam książkę p.t. 'Bilans krzywd. Jak naprawdę wyglądała niemiecka okupacja Polski', autor: Dariusz Kaliński.

Tak na marginesie, to w porównaniu do innych nacji europejskich to akurat my, Polacy, jak i wolne państwo polskie mamy znikome powody do samobiczowania się.