Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Śródka
Zdjęcie Marek Kujawa
Miniatura ŚródkaMiniatura ŚródkaMiniatura ŚródkaMiniatura ŚródkaMiniatura ŚródkaMiniatura ŚródkaMiniatura ŚródkaMiniatura ŚródkaMiniatura ŚródkaMiniatura ŚródkaMiniatura ŚródkaMiniatura ŚródkaMiniatura ŚródkaMiniatura ŚródkaMiniatura ŚródkaMiniatura ŚródkaMiniatura ŚródkaMiniatura ŚródkaMiniatura ŚródkaMiniatura ŚródkaMiniatura ŚródkaMiniatura ŚródkaMiniatura ŚródkaMiniatura Śródka

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek KujawaŁukasz SzamrajTomek Malik

Śródka

Województwo:wielkopolskie
Powiat:międzychodzki
Gmina:Chrzypsko Wielkie
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, nr rej.: 1682/A z 4.04.1975

Stan obecny

Hotel i restauracja. Własność prywatna.

Historia

Pałac zbudowany w latach 1859-1861 dla Karola Konstantego von Seydlitza i jego żony Seweryny z Dziembowskich.

Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z XIV wieku i dotyczą Tomasza ze Śródki. Majątek wielokrotnie zmieniał właścicieli. W XV w. pozostawał w posiadaniu Mikołaja Jankowskiego. Następnie ok. 1580 r. Śródka należała do Jana Pawłowskiego, później do rodziny Radomickich. W 1699 r. dobra nabył ród Kurnatowskich.
W 1763 r. przeszła w ręce przybyłej ze Śląska rodziny Seydlitz-Kurzbach. Założycielem osiadłego we wsi rodu był Sigismund von Seydlitz (1725-1789), który ożenił się z córką poprzedniego właściciela - Konstantego Kurnatowskiego. W 1789 r. Zygmunt von Seydlitz zmarł, a majątek po nim odziedziczył syn ? Konastanty. Ten z kolei przekazał dobra swojemu synowi Karolowi Konstantemu, z którym to należy wiązać powstanie okazałej rezydencji. Wzniesiono ją w Śródce w latach 1858-1861 dla Karola i jego żony Seweryny z Dziembowskich. Z inicjatywy kolejnego właściciela Gustawa Stefana Karola Konstantego von Seydliza wprowadzono pewne zmiany we wnętrzach pałacu, oraz w jego elewacji frontowej. Ostatnim posiadaczem dóbr był Karol Ermann Otto Gustaw von Seydlitz, który władał nią do 1944 r. Na pocz. XX w. obszar majątku wynosi 988 ha. Znajdowała się tu gorzelnia, zajmowano się hodowlą bydła rasy oldenburskiej. Po 2 wojnie światowej dobra Śródki przeszły w ręce Skarbu Państwa Polskiego, po czym zostały włączone do utworzonego na tym terenie PGR.

Opis

Budynek neogotycki złożony z trzech części - korpusu i bocznych skrzydeł różnej szerokości i wysokości. Przekryte oddzielnymi płaskimi dachami ukrytymi za wysokim krenelażem.

Park

Park krajobrazowy z 2 poł. XIX w. o powierzchni 2,7 ha. W parku można podziwiać cenny drzewostan, m.in. dęby których obwód pnia dochodzi do 510 cm.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Tadeusz Hieronim ( tedesse ) Rzepka12 lat i 3 miesiące temu
Interesujący obiekt, warty odwiedzin.