Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Niegolewo
2011, zdjęcie Michał Spychała
Miniatura NiegolewoMiniatura NiegolewoMiniatura NiegolewoMiniatura NiegolewoMiniatura Niegolewo

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Niegolewo
Zdjęcie Marek Kujawa

Niegolewo

Województwo:wielkopolskie
Powiat:nowotomyski
Gmina:Opalenica
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy z XIX w.
Obiekt:pałac, nr rej.: 1417/A z 1.03.1973
Park:nr rej.: 1688/A z 4.04.1975 oraz 1958/A z 18.10.1984

Stan obecny

W pałacu mieścił się Punkt Biblioteczny, przedszkole i mieszkania. Obecnie czeka na nowego właściciela.

Historia

Pałac z lat 1895-1896
Majątek był własnością Niegolewskich nieprzerwanie od 1389 r. do 1939 r. Pod koniec XIX w. na miejscu dworu spalonego w 1895 r. dworu, postawiono nowy dla pułkownika Andrzeja Niegolewskiego. Na jego polecenia zbudowano również pomnik poświęcony bohaterom spod Somosierry (1874 r.). Kolejnym właścicielem dóbr był syn Zygmunt, a od roku 1901 r. Stanisław Niegolewski (1872-1948) wraz z żoną Wandą z Wężyków Niegolewską ( 1877-1970). Niezwykle aktywnie włączali się oni w dzieło pracy społecznej, którą traktowali jako służbę dla ojczyzny. Gospodarstwo ich stało na wysokim poziomie. Wizytował je prezydent R.P. Ignacy Mościcki w 1928 r. Majątek miał wówczas 1004ha i posiadał własną gorzelnię, suszarnię, reprodukcję siewnych zbóż i wielką plantację buraków cukrowych.
Po 2 W.Św. majątek znacjonalizowano i właścicielem został Skarb Państwa Polskiego.
Na uroczystości obchodów 200 rocznicy szarży pod Samosierrą w Niegolewie byli obecni Niegolewscy.(2008 r.) Senior rodu Felicjan Niegolewski w asyście władz lokalnych i państwowych odsłonił pamiątkową płytę, którą umieszczono w miejscu, gdzie stał zniszczony przez Niemców pomnik wzniesiony przez syna słynnego szwoleżera.

Opis

Piętrowy pałac zbudowany na rzucie prostokąta, z pseudoryzalitem mieszczącym główne wejście poprzedzone gankiem, dźwigającym taras wsparty na dwóch kolumnach. Przy bocznej elewacji południowej zaprojektowano jednokondygnacyjny, zwieńczonym płaskim dachem aneks wysuwający się przed elewację frontową i tylną, łącząc się z dobudowanym w latach 1904-05 skrzydłem, ustawionym prostopadle do głównej bryły pałacu.
We wnętrzu pałacu, parter zawiera część reprezentacyjną z hallem, piętro - część mieszkalną. W pałacu znajdował się tzw. salonik napoleoński zawierający pamiątki po pułkowniku Andrzeju Niegolewskim.

Park

Park z 1 poł. XIX w. o pow. 5,9ha. Niegdyś ciekawy dendrologicznie, z pięknymi stawami, obecnie zaniedbany i zdewastowany.

Inne

Kaplica św. Anny (odbudowana w 1947 r.)
Gorzelnia z końca XIX w.
Piętrowy bielony spichlerz z 1835 r.
Pozostałości wieży ciśnień
Grobowiec

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Karol Barsolis Turysta Kulturowy 9 lat i 4 miesiące temu
Niegolewo wlasnosc szlachetnej i zasluzonej dla Polski rodziny Szczanieckich .

obecnie palac i park totalnie zaniedbany - gorzej niz za \"komuny \"

Elżbieta Sobiak2 lata i 3 miesiące temu
Mój ojciec wspominał, że były tam dwa stawy, które nazywały się Trząska Duża i Trząska Mała. Przynajmniej tak zachowały się te nazwy w jego pamięci.