Skatalogowanych zabytków: 11130
Zarejestruj się
Miniatura Karłowice
2014, zdjęcie Aleksandra Ćmielewska
Miniatura KarłowiceMiniatura KarłowiceMiniatura KarłowiceMiniatura KarłowiceMiniatura Karłowice

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.4947, 17.102

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Aleksandra ĆmielewskaMarek Kujawarobert rydwelski

Karłowice

Vorwerk Karlovitz, Wittenau

Województwo:wielkopolskie
Powiat:poznański
Gmina:Swarzędz
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski z 2 poł. XIX w.
Obiekt:dwór, nr rej.: 24/A z 10.04.2000
Park:nr rej.: 1806/A z 18.08.1980

Stan obecny

Własność prywatna.

Historia

Dwór z przełomu XIX / XX w.
W okresie staropolskim wieś nie istniała, albowiem brak o niej jakichkolwiek zapisek w rejestrach grodzkich i ziemskich oraz polskich metrykaliach. Folwark wchodzący w skład dóbr Wierzonki został utworzony przez Prusaków dopiero w XIX w. i przez cały okres swego istnienia należał do rodziny von Treskow. W 2. poł. XIX w. wieś stanowiła dominium w pow. poznańskim. Było w niej 8 domów zamieszkałych przez 184 osoby. Dwór wybudowany został dla zarządców majątku na przełomie XIX i XX w. Folwark nie występuje samodzielnie w Księdze Adresowej... z 1926 r., jedynie jako podległy pod majętność Wierzonka, wraz z wsią Kowalskie i folwarkami Mielno i Ludwikowo. Właścicielką całości była Angelika von Treskow, a plenipotentem majątku niejaki Wiesner. Po 2. wojnie światowej dobra zabrał i rozparcelował Skarb Państwa Polskiego. W dworze przez długi czas mieściły się biura, następnie został on opuszczony i od tego czasu popada w ruinę.

Opis

Budynek eklektyczny, parterowo - piętrowy, z dość okazałym wejściem zamkniętym potrójną arkadą, poprzedzonym wysokimi schodami. W całości podpiwniczony, nakryty dachami dwuspadowymi, krytymi papą, o dłuższych osiach prostopadłych do siebie. Zarówno część parterowa, jak i piętrowa posiadają użytkowe poddasza.

Park

Park z 2. poł. XIX w. o pow. 2,3 ha. W jego północnej części wznosi się dwór, a po wschodniej stronie rozciąga podwórze gospodarcze. Układ przestrzenny założenia dworskiego w znacznej mierze jest zachowany. Park dziki i zaniedbany, o nieczytelnej kompozycji przestrzennej.

Inne

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.