Skatalogowanych zabytków: 11333
Zarejestruj się
Miniatura Grabówno
zdjęcie Grzegorz Paczkowski 2010
Miniatura GrabównoMiniatura GrabównoMiniatura GrabównoMiniatura GrabównoMiniatura GrabównoMiniatura GrabównoMiniatura GrabównoMiniatura GrabównoMiniatura Grabówno

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Grabówno
Zdjęcie Marek Kujawa

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 53.1352, 17.0078

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek KujawaTadeusz Hieronim ( tedesse ) Rzepka

Grabówno

Województwo:wielkopolskie
Powiat:pilski
Gmina:Miasteczko Krajeńskie
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy
Obiekt:dwór, nr rej.: 270/Wlkp/A z 21.07.1962

Stan obecny

Dworek \\\\\\\" Koper\\\\\\\" Restauracja i galeria.

Historia

Dwór z końca XVIII w..
Dworek w Grabównie miał wielu właścicieli polskich i niemieckich. Zbudowany został około 1778 r. przez rodzinę Grabowskich. Wśród właścicieli wymienia się m.in. Goltzów, potem Saengrów. Po zakończeniu 2 Wojny Światowej dworek stał opuszczony i niszczał, co zmieniło się w 1982 r. Wtedy to został kupiony przez Państwa Jolantę i Leszka Koper i odrestaurowany. Wysiłek włożony w odrestaurowanie Dworku został uhonorowany przyznaniem II Nagrody Ministra Kultury i Sztuki dla Najlepszego Użytkowania Obiektów Zabytkowych. Swoje obecne funkcje dworek spełnia od 1984 r. W tym czasie w części parterowej zostałą otwarta restauracja. Na pocz. lat 90-tych XX w. w Dworku Koper uruchomiona została również galeria sztuki, w której można obejrzeć dzieła dawnych i współczesnych malarzy. Przy bramie wjazdowej do Dworku znajduje się tablica pamiątkowa, poświęcona pamięci naszego wielkiego patrioty - Michała Drzymały, który przez ostatnie lata swojego życia mieszkał w Grabównie. Tablica pamiątkowa została ufundowana przez mieszkańców powiatu Wyrzyskiego - zlikwidowanego w 1975 r. po reformie administracyjnej.

Opis

Dwór klasycystyczny. Budynek parterowy, wzniesiony na planie prostokąta, podpiwniczony, nakryty dwuspadowym dachem zawierającym mieszkalne poddasze, z piętrowym ryzalitem od frontu, zwieńczonym trójkątnym frontonem.

Park

Park z XVIII / XIX w. o pow. około 2 ha, z zachowanym starodrzewem.

Inne

pałac z XIX w.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.