Skatalogowanych zabytków: 11365
Zarejestruj się
Miniatura Grabówno
zdjęcie Grzegorz Paczkowski 2010
Miniatura GrabównoMiniatura GrabównoMiniatura GrabównoMiniatura GrabównoMiniatura GrabównoMiniatura GrabównoMiniatura GrabównoMiniatura GrabównoMiniatura Grabówno

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Grabówno
Zdjęcie Marek Kujawa

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek KujawaTadeusz Hieronim ( tedesse ) Rzepka

Grabówno

Województwo:wielkopolskie
Powiat:pilski
Gmina:Miasteczko Krajeńskie
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy
Obiekt:dwór, nr rej.: 270/Wlkp/A z 21.07.1962

Stan obecny

Dworek \\\\\\\" Koper\\\\\\\" Restauracja i galeria.

Historia

Dwór z końca XVIII w..
Dworek w Grabównie miał wielu właścicieli polskich i niemieckich. Zbudowany został około 1778 r. przez rodzinę Grabowskich. Wśród właścicieli wymienia się m.in. Goltzów, potem Saengrów. Po zakończeniu 2 Wojny Światowej dworek stał opuszczony i niszczał, co zmieniło się w 1982 r. Wtedy to został kupiony przez Państwa Jolantę i Leszka Koper i odrestaurowany. Wysiłek włożony w odrestaurowanie Dworku został uhonorowany przyznaniem II Nagrody Ministra Kultury i Sztuki dla Najlepszego Użytkowania Obiektów Zabytkowych. Swoje obecne funkcje dworek spełnia od 1984 r. W tym czasie w części parterowej zostałą otwarta restauracja. Na pocz. lat 90-tych XX w. w Dworku Koper uruchomiona została również galeria sztuki, w której można obejrzeć dzieła dawnych i współczesnych malarzy. Przy bramie wjazdowej do Dworku znajduje się tablica pamiątkowa, poświęcona pamięci naszego wielkiego patrioty - Michała Drzymały, który przez ostatnie lata swojego życia mieszkał w Grabównie. Tablica pamiątkowa została ufundowana przez mieszkańców powiatu Wyrzyskiego - zlikwidowanego w 1975 r. po reformie administracyjnej.

Opis

Dwór klasycystyczny. Budynek parterowy, wzniesiony na planie prostokąta, podpiwniczony, nakryty dwuspadowym dachem zawierającym mieszkalne poddasze, z piętrowym ryzalitem od frontu, zwieńczonym trójkątnym frontonem.

Park

Park z XVIII / XIX w. o pow. około 2 ha, z zachowanym starodrzewem.

Inne

pałac z XIX w.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.