Skatalogowanych zabytków: 11428
Zarejestruj się

Bugaj

Województwo:wielkopolskie
Powiat:wrzesiński
Gmina:Miłosław
Rodzaj obiektu:Zamek

Rejestr zabytków

Obiekt:zameczek myśliwski, nr rej.: 253/A z 17.09.1968

Stan obecny

Zameczek Myśliwski Darz Bór
Hotel, restauracja

Historia

Zamek myśliwski z poł. XIX w.
Bugaj to wieś leżąca 1 km na południe od centrum Miłosławia. W czasach staropolskich nie istniała, dopiero w XVIII w. założono tu folwark należący do dóbr Miłosławia. Więcej o historii tej majętności zainteresowani znajdą w naszym katalogu na karcie obiektu. W 1885 r. Bugaj stanowił domenę w pow. wrzesińskim, w skład której wchodził także folwark Kozubiec i Franulka. Były tu 33 domy z 611 m-cami, w tym 1 ewangelik; 192 analfabetów. W poł. XIX w. do Mielżyńskich, z których Seweryn w 1854 r. wybudował opisywany zameczek. Od 1896 r. właścicielem Miłosławia został Władysław Kościelski h. Ogończyk. Prawdopodobnie wyremontował on zameczek myśliwski w Bugaju (wzmianki mówią o budowie), a także fabrykę cygar w Miłosławiu.
W 1926 r. Bugaj wchodził w skład dóbr Miłosław-Zamek i miał 2500 ha obszaru oraz 4525 talarów czystego dochodu gruntowego. W okresie międzywojennym majątkiem samotnie zajmowała się wdowa – Monika z d. Krystyniak, zajmując się jednocześnie synem Wojciechem (1919-1947). W czasie okupacji hitlerowskiej (dnia 20 listopada 1943 r.) Wojciech Kościelski ożenił się z Janiną Ruszkowską h. Pobóg (1922-2007). Po wojnie ich majątki, w tym Bugaj, przejął Skarb Państwa Polskiego.
Źródła:
Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich... 1880-1902;
Teki Dworzaczka (Regesty, Monografie) Biblioteki Kórnickiej P.A.N.;
Marek Jerzy Minakowski, Wielka genealogia Minakowskiego (Wielcy.pl);
Księga Adresowa Gosp. Rolnych Woj. Poznańskiego, 1926;
Wszystkie prawa zastrzeżone!

Opis

Budowla w stylu romantycznej pseudowarownej rezydencji. Podjazdu "bronił" nieregularny mur ze strzelnicami, krenelażem i okrągłą basztą narożną.

Park

W parku stawy. Niegdyś Seweryn Mielżyński, czy też Józef Kosiński, hodowali tysiące bażantów.

Inne

Drewniany gołębnik-czatownia. W 1973 r. odrestaurowano bażantarnię.

Uzupełnienie opisu: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Karol Barsolis Turysta Kulturowy 6 lat i 10 miesięcy temu
znam ten zamek od 30 lat. sledze jego zmiany i wlascicieli. Ladny , ba bajkowy zameczek w srodku lasu - niestety 2 km totalnej dziurawej drogi = tylko dla odwznych od cywilizacji.... na imprezy zamkniete idealne miejsce POLECAM .Karol ///////bylem tam juz kilka razy na takich zamknietych imprezach ....