Skatalogowanych zabytków: 11276
Zarejestruj się
Miniatura Brodnica
Zdjęcie Mirosława Prałat 2009
Miniatura BrodnicaMiniatura BrodnicaMiniatura BrodnicaMiniatura BrodnicaMiniatura BrodnicaMiniatura BrodnicaMiniatura BrodnicaMiniatura BrodnicaMiniatura BrodnicaMiniatura BrodnicaMiniatura BrodnicaMiniatura BrodnicaMiniatura BrodnicaMiniatura Brodnica

Lokalizacja

Współrzędne - GPS - (zapis dziesiętny):52.1418, 16.8951

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawarobert rydwelskiTomek MalikMichał Spychała

Brodnica

Województwo:wielkopolskie
Powiat:śremski
Gmina:Brodnica
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, nr rej.: 1715/A z 23.04.1975

Stan obecny

Własność prywatna. Muzeum, sale bankietowe, hotel. Organizowane tu są szkolenia, przyjęcia i koncerty, oraz wiele innych...

Historia

Pałac z 1890 r.
Brodnica była znanym w Wielkopolsce gniazdem Brodnickich herbu Łodzia. W 1880 r. majątek należał do Antoniny (wnuczki generała Dezyderego Chłapowskiego, oficera ordynansowego Napoleona - barona cesarstwa francuskiego) i Kazimierza Chłapowskich. Kupił go Wacław Mańkowski i w 1890 r. zbudował tu obecny pałac (właściciel podaje na swojej stronie, że pałac wybudowali Antonina i Wacław ???) W 1926 r. dobra te należały do wdowy po Wacławie - Antoniny Mańkowskiej, majątek liczył wówczas 941ha. Kolejnymi właścicielami aż do 1939 r. byli Kazimierz Mańkowski i jego żona Zofia Potocka, wnuczka Anny Działyńskiej z Kórnika. Obecnie właścicielem jest ich syn, który wykupił pałac od Skarbu Państwa Polskiego i urządził w nim hotel.

Opis

Pałac eklektyczny, nawiązujący do form renesansowych. Jest to piętrowa budowla wzniesiona na planie prostokąta. W elewacji frontowej i ogrodowej posiada ryzality zwieńczone trójkątnie. Od strony parku na poziomie parteru znajduje się taras otoczony balustradą.

Park

Park krajobrazowy z XIX w. o pow. 6ha. Park jest piękny, zadbany, posiada reprezentacyjną polanę znajdującą się w osi środkowej przed pałacem, wokół której rośnie cenny starodrzew w wieku 100-170 lat. Rośnie tu m.in. 5 pomników przyrody. Tuż obok pałacu znajduje się pomnik Józefa Wybickiego, twórcy Hymnu Narodowego. Obok kościoła znajduje się jego grób.

Inne

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Michał Spychała2 lata i 8 miesięcy temu
17-05-2020 Miałem przyjemność zobaczyć wnętrza i porozmawiać z właścicielem - Panem Jerzym Mańkowskim.
Michał Spychała2 lata i 8 miesięcy temu
Wypada dodać, że w 1923r. dokonano ekshumacji zwłok Józefa Wybickiego i pochowano w Krypcie Zasłużonych Wielkopolan w podziemiach kościoła św. Wojciecha w Poznaniu.
Karol Barsolis Turysta Kulturowy 2 lata i 8 miesięcy temu
w Brodnicy jestem co tydzien - bylem tam milion razy ,, dodawalem kilka razy zdjecia ale Darek nie dodal ich ... i tlo mnie wkurza..