Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Brodnica
Zdjęcie Mirosława Prałat 2009
Miniatura BrodnicaMiniatura BrodnicaMiniatura BrodnicaMiniatura BrodnicaMiniatura BrodnicaMiniatura BrodnicaMiniatura BrodnicaMiniatura BrodnicaMiniatura BrodnicaMiniatura BrodnicaMiniatura BrodnicaMiniatura BrodnicaMiniatura BrodnicaMiniatura BrodnicaMiniatura BrodnicaMiniatura BrodnicaMiniatura BrodnicaMiniatura Brodnica

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Brodnica
Zdjęcie Joanna Kwoka

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawarobert rydwelskiTomek MalikMichał SpychałaJoanna Kwoka

Brodnica

Województwo:wielkopolskie
Powiat:śremski
Gmina:Brodnica
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, nr rej.: 1715/A z 23.04.1975

Stan obecny

Własność prywatna. Muzeum, sale bankietowe, hotel. Organizowane tu są szkolenia, przyjęcia i koncerty, oraz wiele innych...

Historia

Pałac z 1890 r.
Brodnica była znanym w Wielkopolsce gniazdem Brodnickich herbu Łodzia. W 1880 r. majątek należał do Antoniny (wnuczki generała Dezyderego Chłapowskiego, oficera ordynansowego Napoleona - barona cesarstwa francuskiego) i Kazimierza Chłapowskich. Kupił go Wacław Mańkowski i w 1890 r. zbudował tu obecny pałac (właściciel podaje na swojej stronie, że pałac wybudowali Antonina i Wacław ???) W 1926 r. dobra te należały do wdowy po Wacławie - Antoniny Mańkowskiej, majątek liczył wówczas 941ha. Kolejnymi właścicielami aż do 1939 r. byli Kazimierz Mańkowski i jego żona Zofia Potocka, wnuczka Anny Działyńskiej z Kórnika. Obecnie właścicielem jest ich syn, który wykupił pałac od Skarbu Państwa Polskiego i urządził w nim hotel.

Opis

Pałac eklektyczny, nawiązujący do form renesansowych. Jest to piętrowa budowla wzniesiona na planie prostokąta. W elewacji frontowej i ogrodowej posiada ryzality zwieńczone trójkątnie. Od strony parku na poziomie parteru znajduje się taras otoczony balustradą.

Park

Park krajobrazowy z XIX w. o pow. 6ha. Park jest piękny, zadbany, posiada reprezentacyjną polanę znajdującą się w osi środkowej przed pałacem, wokół której rośnie cenny starodrzew w wieku 100-170 lat. Rośnie tu m.in. 5 pomników przyrody. Tuż obok pałacu znajduje się pomnik Józefa Wybickiego, twórcy Hymnu Narodowego. Obok kościoła znajduje się jego grób.

Inne

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

17-05-2020 Miałem przyjemność zobaczyć wnętrza i porozmawiać z właścicielem - Panem Jerzym Mańkowskim.
Wypada dodać, że w 1923r. dokonano ekshumacji zwłok Józefa Wybickiego i pochowano w Krypcie Zasłużonych Wielkopolan w podziemiach kościoła św. Wojciecha w Poznaniu.
w Brodnicy jestem co tydzien - bylem tam milion razy ,, dodawalem kilka razy zdjecia ale Darek nie dodal ich ... i tlo mnie wkurza..