Skatalogowanych zabytków: 11435
Zarejestruj się
Miniatura Nieznanowice
Zdjęcie Miecia Postołowska 2012
Miniatura NieznanowiceMiniatura NieznanowiceMiniatura NieznanowiceMiniatura NieznanowiceMiniatura NieznanowiceMiniatura NieznanowiceMiniatura NieznanowiceMiniatura Nieznanowice

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Tomek MalikDorota OwczarekMarek Kujawa

Nieznanowice

Województwo:świętokrzyskie
Powiat:włoszczowski
Gmina:Włoszczowa
Rodzaj obiektu:Pałac

Stan obecny

Własność prywatna. Pałac w ruinie.

Historia

Pałac z k. XIX w.
Nieznanowice to wieś leżąca 4,5 km na południe od centrum Włoszczowej. Istniała już pod koniec XIV w., natomiast pierwsze zapiski pochodzą z "Liber Beneficiorum" Jana Łaskiego. W XV w. Nieznanowice należały do parafii Konieczno, łany kmiece były opustoszałe, ale płaciły dziesięcinę w wys. pół grzywny. Z łanów folwarcznych płacono do Goleniowy i do Chrząstowa. N. miały później wielu właścicieli, a w 1827 r. we wsi znajdowało się 28 domów z 260 mieszkańcami.
W 1885 r. wieś dzieliła się na część wiejską oraz folwark, leżała w pow. włoszczowskim, gminie Włoszczowa i parafii Konieczno. Do majątku należała gorzelnia i cegielnia, we wsi ponadto były 3 młyny wodne. Dobra składały się z folwarków: Przygradów, Martyniki, Ostrów i Dołowatka, osad młyńskich Balina, Feliksów i "na cegielni". Ogólny obszar wynosił 7636 mórg, na co składało się 554 m. ziemi uprawnej, 148 m. łąk, 118 m. pastwisk, 5839 mórg lasów. Budynków murowanych było 12, a drewnianych 24. Na polach majątku zorganizowany był płodozmian 16 polowy. Na skutek uwłaszczenia, w poszczególnych wsiach założone zostały gospodarstwa osadnicze. W Nieznanowicach były 23 osady z 278 mórg ziemi, a w Przygradowie 20 osad ze 186 morgami ziemi. Właścicielem wsi był wówczas Marcel Gautier, od którego dobra nabył przemysłowiec z Łodzi - Izrael Poznański. Nowy właściciel wybudował piękny pałac w otoczeniu angielskiego parku, a na terenie folwarku także fabrykę krochmalu. W 1910 r. właścicielami wsi zostali Karscy z Włostowa. W 1930 r. właścicielem majątku był Włodzimierz Stanisław Wincenty (1865-1940), syn Stanisława (1839-1890) i Jadwigi ks. Światopełk-Czetwertyńskiej h. Pogoń Ruska (1839-1908). Jego żoną była Izabela Elżbieta hr. Mielżyńska h. Nowina (1879-1955), z którą mieli siedmioro dzieci: Stanisława (1901-1903), Irenę Marię, Andrzeja Mariana (1904-1990), Tomasza (1905-1998), Władysława Józefa (1907-1914), Marię (1911-1937) oraz Krystynę (1915-1993). W okresie międzywojennym w majątku nadal działały cegielnia i gorzelnia oraz fabryka mąki kartoflanej "Nieznanowice". Po 2. wojnie światowej dobra Karskich zostały znacjonalizowane. Pałac częściowo spalił się w latach 40. XX w. i nie został odbudowany.
Źródła:
Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich... 1880-1902;
Słownik Historyczno-Geograficzny P.A.N.;
Marek Jerzy Minakowski - Genealogia Potomków Sejmu Wielkiego;
Księga Adresowa Polski, 1930;
Geoportal;
Mapster:
11799906 @ Deutsches Reich (Gen. Gov.) 1:50 000 - teren Polski II WŚ /1943 - 1944/
- plik mapy: 373-D-3_Wloszczowa_(HMN)_XI.1944_LoC_G6520_s50_.G4.jpg
Wszystkie prawa zastrzeżone!

Opis

Pałac późnoklasycystyczny. Budynek piętrowy, nakryty (niegdyś) dachem dwuspadowym. W fasadzie centralnie umieszczony portyk arkadowy wsparty na kolumnach, "zajezdny", nad którym góruje wystawka z trójkątnym frontonem i tympanonem. Tympanon przedstawia płaskorzeźby mitycznych zwierząt, trzymających wieniec laurowy. Analogiczny portyk w elewacji ogrodowej.

Park

Park z k. XIX w. o pow. 10,596 ha (pomiar po granicach drzewostanu), na terenie dz. ewid. nr 139/37 o pow. 21,57 ha. Zachowały się dwa kręgi starych drzew - graby, lipy i kasztanowce. Dawna kompozycja przestrzenna - nieczytelna.

Inne

Zabudowania pałacowe z przeł. XIX / XX w.: ruina oficyny, rządcówka, chlewnia i dom skarbnika
Murowane ogrodzenie z bramą, k. XIX w.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Daniel Brzeziński5 lat i 2 miesiące temu
Dzięki Ci Kochana Ojczyzno, że zapewniłaś temu wspaniałemu zabytkowi dogorywanie w komfortowych warunkach - w zadbanym otoczeniu.
Karol Barsolis Turysta Kulturowy 5 lat i 2 miesiące temu
Danielu .... a z jakiej to "okazyji" i za jaka kare mamy (panstwo Polskie ) odbudowywac dawne palace poniemieckie i pozydowskie ? .... z mojej kieszeni nie dam ani 1 zl. na takie poniem . i poyd. palce..... Panstwo Polskie (z naszych podatkow ) odbuduje a taki czy inny zydek zgosi sie po juz gotowe ... takiego wala jak .... wiec nie podniecaj sie i nie zawracal tylka
Daniel Brzeziński5 lat i 2 miesiące temu
Państwo Polskie nie musi też pozwalać na sprzedaż takich zabytków, często za bezcen, bez gwarancji ich odbudowy lub chociażby zabezpieczenia przed dalszą degradacją. Państwo Polskie mogłoby też prowadzić politykę zachęcającą potencjalnych inwestorów do zainwestowania w renowację takich obiektów. Co do narodowości to nie ma jej ani piękno ani brzydota ani mądrość ani głupota.
Marek Kujawa5 lat i 2 miesiące temu
P. Danielu, pisałem do pana. Proszę sprawdzić pocztę.
Karol Barsolis Turysta Kulturowy 5 lat i 2 miesiące temu
u mnie w ogrodzie przewrocił sie stary płot (chyba zabytek -no bo stary ) ,ja nie mam zalu do panstwa Polskiego ,wiem ze musze samemu ten plot naparwic ,z wlasnej kieszeni . ...
Daniel Brzeziński5 lat i 2 miesiące temu
Okazuje się, że ten pałac jest dla Państwa Polskiego równie bezwartościowy jak dla kolegi Karola - nie figuruje w ogóle w rejestrze zabytków (wpisany jest do niego sam park). To że dla mnie, pomimo zniszczenia, wydaje się piękny i warty ochrony, nie ma więc znaczenia.
Karol Barsolis Turysta Kulturowy 5 lat i 2 miesiące temu
no wreszcie Danielu zrozumiales " dla mnie, pomimo zniszczenia, wydaje się piękny i warty ochrony, nie ma więc znaczenia. "..... Nas prywatne zamki ,dwory , palace nie interesuja wogole pod wzgledem dotacji z budzetu panstwa Polskiego ..
Kamil Grzesiak4 lata i 2 miesiące temu
Nie da sie podejść :(