Skatalogowanych zabytków: 11333
Zarejestruj się
Miniatura Ryczów
M. E. Wojciechowscy
Miniatura RyczówMiniatura RyczówMiniatura RyczówMiniatura RyczówMiniatura RyczówMiniatura RyczówMiniatura RyczówMiniatura RyczówMiniatura Ryczów

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 50.4275, 19.602

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Rafał TerknerRadosław SroczyńskiWaldemar PotulnyGREGORIUS ...

Ryczów

Województwo:śląskie
Powiat:zawierciański
Gmina:Ogrodzieniec
Rodzaj obiektu:Zamek

Stan obecny

Pozostałości.

Historia

W Ryczowie znajdują się ruiny strażnicy wzniesionej prawdopodobnie przez Kazimierza Wielkiego. Twierdza ta uzupełniała lukę w systemie obronnym pomiędzy zamkami w Ogrodzieńcu, w Smoleniu i w Bydlinie. Warownia funkcjonowała zaledwie do XV w., kiedy to została opuszczona, a wcześniej prawdopodobnie wysadzona w powietrze. W okresie dwudziestolecia międzywojennego na skutek obsunięcia części skały zniszczeniu uległ północno-wschodni fragment zamku.

We wschodniej najwyższej części strażnicy znajdowała się 2- lub 3-piętrowa budowla, do której wchodziło się przy pomocy lin lub drabin. Możliwe też jest, że do budynku prowadził drewniany pomost. Był to budynek wniesiony na planie zbliżonego do trapezu czworoboku, w formie wieży mieszkalnej. U podnóża skały znajdował się niewielki dziedziniec z pomieszczeniami dla straży. Twierdza otoczona była fosą o szerokości 7?10 metrów. Współcześnie zachowały się fragmenty murów oraz ziemny wał otaczający skałę.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.