Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Tarnowskie Góry
Zdjęcie GREGORIUS ...
Miniatura Tarnowskie GóryMiniatura Tarnowskie GóryMiniatura Tarnowskie GóryMiniatura Tarnowskie GóryMiniatura Tarnowskie GóryMiniatura Tarnowskie GóryMiniatura Tarnowskie GóryMiniatura Tarnowskie GóryMiniatura Tarnowskie GóryMiniatura Tarnowskie GóryMiniatura Tarnowskie GóryMiniatura Tarnowskie GóryMiniatura Tarnowskie Góry

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Tarnowskie Góry
Zdjęcie GREGORIUS ...

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

GREGORIUS ...Jarosław Bochyński

Tarnowskie Góry

Tarnowitz

Województwo:śląskie
Powiat:tarnogórski
Gmina:Tarnowskie Góry
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:zespół pałacowy zarządu dóbr Henckel v. Donnersmarck, nr rej.: A/1481/92 z 6.08.1992:

Stan obecny

Obecnie w pałacu mieści się Zespół Szkół Artystyczno-Projektowych. Pałac w Karłuszowcu jest obiektem późnoklasycystycznym, w części jedno-, a w części dwupiętrowym. Całość jest bardzo elegancka i odnowiona. Od południa do pałacu przylega park, w którym znajdziemy dwie późniejsze budowle, zajmowane obecnie przez przedszkole i szpital. Obok bramy wejściowej na teren pałacu stoją dwie XVIII-wieczne figury świętych: Jana Nepomucena i Floriana, ufundowane przez żonę hrabiego Franciszka Ludwika.

Historia

Początki rezydencji w Tarnowskich Górach - Karłuszowcu sięgają XVII wieku. Pałac przebudowywano kilkukrotnie w kolejnych stuleciach. Budynek murowany, potynkowany, dwuskrzydłowy, na planie litery „L”, skrzydła dwu- i trzykondygnacyjne, nakryte dachami dwuspadowymi.

Klasycystyczna fasada (elewacja północna) osiemnastoosiowa, z trzema pozornymi ryzalitami, spośród których wschodni i środkowy wieńczą trójkątne naczółki. W elewacji ogrodowej (południowej) wydatny ryzalit na osi. Kolejne dwa ryzality zamykają skrzydło wschodnie od północy i południa. Elewacje ozdabiają proste opaski wokół otworów okiennych, odcinkowe nadokienniki, kordonowe gzymsy między kondygnacjami i gzyms wieńczący wsparty na konsolowym fryzie. Część pomieszczeń parteru przykrywają sklepienia kolebkowe i kolebkowe z lunetami. Od południa do pałacu przylegają pozostałości XIX-wiecznego parku z częściowo zachowanym układem ścieżek i alejami. W zachodniej części parku, na wydzielonej działce, znajduje się dawna willa dyrektora zarządu dóbr. Południowy kraniec założenia parkowego wyznacza budynek pełniący funkcję Zakładu Pulmonologii.


Źródło : Pałace Śląska

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

GREGORIUS ...2 lata i 8 miesięcy temu
Palac Karluszowiec udalo nam sie zwiedzic za sprawa i uprzejmoscia dyrektora obiektu, ktory to chetnie udostepnil nam pomieszczenia swej pustej z racji wakacji szkoly...bo palac obecnie tak wasnie jest uzytkowany. Moglismy podziwiac prace uczniow o profilu artystyczno-plastycznym. Jest i klasa o profilu krawieckim wykonujaca piekne stroje epokowe jak i wspolczesne. W palacowym ogrodzie zobaczyc mozna wiele prac rzezbiarskich i metaloplastyke. Zdjecie historyczne ukazuje palac z okresu miedzywojennego...