Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Sławików
Zdjęcie GREGORIUS ...
Miniatura SławikówMiniatura SławikówMiniatura SławikówMiniatura SławikówMiniatura SławikówMiniatura SławikówMiniatura SławikówMiniatura SławikówMiniatura SławikówMiniatura SławikówMiniatura SławikówMiniatura SławikówMiniatura SławikówMiniatura SławikówMiniatura SławikówMiniatura SławikówMiniatura SławikówMiniatura SławikówMiniatura SławikówMiniatura SławikówMiniatura SławikówMiniatura SławikówMiniatura SławikówMiniatura SławikówMiniatura SławikówMiniatura SławikówMiniatura SławikówMiniatura SławikówMiniatura SławikówMiniatura SławikówMiniatura SławikówMiniatura SławikówMiniatura SławikówMiniatura SławikówMiniatura SławikówMiniatura SławikówMiniatura SławikówMiniatura SławikówMiniatura SławikówMiniatura SławikówMiniatura SławikówMiniatura Sławików

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Sławików
Zdjęcie Jerzy Mrozek

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Sylwia MusiołAdam KucharskiJerzy MrozekKamil BrolikGREGORIUS ...

Sławików

Slawikau

Województwo:śląskie
Powiat:raciborski
Gmina:Rudnik
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, XVIII/XIX w., nr rej.: 746/64 z 24.03.1964

Stan obecny

Budynek w ruinie. W otoczeniu rezydencji przetrwały również resztki folwarku. Z budynków gospodarczych w najlepszym stanie znajduje się spichlerz z przełomu XVIII i XIX w.

Historia

Pałac z pocz. XVIII w. Przebudowany w XIX w.
W latach 1795-1831 r. Sławików był w posiadaniu rodziny Eichendorffów z Łubowic. Od 1831 r. wieś należała do rodziny Eickstedtów. Przed 1865 r. stanął tutaj neoklasycystyczny pałac zaprojektowany przez architekta Adalberta von Eickstedta. Budowlę kazał wznieść Ernst Eickstedt, który wkrótce potem zmarł. Posiadłość przeszła w ręce Ernsta juniora, potem wnuka Guido i prawnuka Rudolfa. Z początkiem 1945 r. rodzina Eickstedtów opuściła pałac w Sławikowie. Na terenie miejscowości toczyły się walki o przyczółek łubowicki Niemców z Armią Czerwoną, podczas których pałac został częściowo zniszczony.

Opis z tablicy przypałacowej:

Pałac został wybudowany w stylu eklektycznym, jest murowany z cegły, otynkowany i wzniesiony na rzucie prostokąta. Posiadał trzy kondygnacje i był częściowo podpiwniczony.
Całość pokrywał płaski dach. Fasada w elewacji wschodniej posiadała 19 osi, gdzie w centrum znajdował się pięcioosiowy ryzalit, który wieńczył trójkątny przyczółek, na którym znajdowały
się płaskorzeźby. Całość poprzedzał portyk kolumnowy.
Fasadę zamykają czworoboczne wieże, które zostały wciągnięte
w obręb korpusu budowli. Elewacja zachodnia, tzw. ogrodowa,
powtarza układ fasady, z tym że nie posiada portyku, a zamyka-
ją ją cylindryczne wieżyczki. .
Od południowego wschodu dobudowano oranżerię w formie
galerii arkadowej, która posiadała dwie kondygnacje. W środ-
kowej części znajdował się niewielki budynek. Całość zamykają
trójkątne przyczółki. Do budynku przylegał podłużny taras
prowadzący do parku.

Opis

Po 1945 r. wyposażenie pałacu zostało rozkradzione. Pałac zaniedbany i zdewastowany w czasach Polski Ludowej popadł w ruinę. W parku w pewnym oddaleniu od pałacu ruiny neogotyckiej kaplicy - mauzoleum i nikłe ślady po rodowym cmentarzu. Frontowa elewacja pałacu ma 62 m. długości a całość nawiązuje do antycznych wzorców.

Park

Park krajobrazowy, o powierzchni 4,8 ha.
Ruiny pałacu otoczone są zaniedbanym parkiem, w którym znajduje się wiele rzadkich okazów drzew m.in. kasztanowca jadalnego. .

Inne

Zdjęcie archiwalne i opis pochodzi ze strony, http://www.gliwiczanie.pl, zamieścił Jerzy M. polskiezabytki.pl
Park i okolice pałacu są porządkowane, postawiono tablice informacyjne, przygotowywany do zwiedzania, niestety wnętrza pałacu grożą zawaleniem. Ciekawe jak to rozwiążą ?

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Daria Borzyńska3 lata i 11 miesięcy temu
Trudno opisać klimat tego miejsca. Pałac choć w kiepskim stanie wygląda naprawdę imponująco. Póki co, jak dla mnie to najpiękniejszy tego typu obiekt jaki widziałam, a byłam w wielu miejscach. Z opowieści mieszkanki Sławikowa wynika, że w latach 70,80 ubiegłego wieku został zdjęty dach pałacu i przewieziony w inne miejsce (lub zezłomowany). Od tamtej pory budynek niszczał w szybkim tempie. Pozapadały się stropy itd. Szkoda, bo to naprawdę piękny zabytek.
Dark Castles Fan3 lata i 10 miesięcy temu
Niesamowite ruiny!! Piękny to musiał być obiekt. Śląskie pałace czy zamki są chyba najokazalsze. Nawet te zrujnowane. No i ilość tych obiektów, jaka się tam znajduje...
GREGORIUS ...3 lata i 7 miesięcy temu
Slawikow odwiedzilem jeszcze w czasach gdy byl jeszcze niemalze w calosci przysloniety gestymi krzewami i drzewami. Stan jego widac na zdjeciach choc bedac w piwnicach..o ile pamietam w lewym skrzydle...nie mialo sie zupelnie wrazenia, ze nad glowa stercza jedynie ruiny. Pomieszczenie bylo czyste i puste ( pomijajac materac bezdomnego i kilka pustych butelek) i bez zadnych pekniec. Eksploratorow zas uskrzydla zapewne fantazja odnalezienia ...jak wiesc gmninna niesie...ukrytych zamurowanych pomieszczen. Ponoc Franz von Eichstäett zglosil do wladz III Rzeszy posiadanie w palcu "zaledwie" 99 a nie 100 komnat co laczylo sie z nizszym podatkiem i zwolnieniem z obowiaku udostepnienia wolnych pomieszczen dla np. rannych frontowcow w razie wybuchu wojny. To troche tak jak Tiele-Winckler w palacu Moszna posiadajacym ponoc "jedynie 99" wiez i wiezyczek a nie 100 ...by nie musiec utrzymywac wlasnego garnizonu. Latem tego roku zauwazylem wielki zmiany przed palacem w Slawikowie o ile zdjecia moje zostana zamieszczone. Otoz cala nieprzyjazna odwiedzajacym flora zostala usunieta a chlubne plany czesciowej choc rekonstrukcji prawej wiezy po umocnieniu calej fasady jako trwalej ruiny mialaby umozliwic przejscie po stalowej konstrukcji do czesci srodkowej ( z zegarem ) a moze nawet do wiezy lewej. Rzecz jasna realizacja jak wyniklo z rozmowy uzalezniona jest od ciezaru i zawartosci sakiewki. Z pewnoscia bede tam wracac.
GREGORIUS ...3 lata i 2 miesiące temu
Warto dodac, ze wspomniane w opisie ruiny kaplicy / mauzoleum leza na prawo po ukosie za palacem w prostej linii okolo 200 metrow…W owym lasku ( ongis parku) majacym powierzchnie nieco ponad 2 ha mozna jednak wprost zabladzic tak gesto jest zarosniety. Zreszta wszystko widac jak na dloni na mapie google…Czego nie widac..to mala porosnieta pieknie pachnacym niedzwiedzim czosnkiem sciezyna prowadzaca od palacu wprost do kaplicy…