Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu











Pszczyna
Pless
Województwo:śląskie
Powiat:pszczyński
Gmina:Pszczyna
Rodzaj obiektu:Zamek
Powiat:pszczyński
Gmina:Pszczyna
Rodzaj obiektu:Zamek
Rejestr zabytków
Zespół:pałacowy, XVII-XX w.Obiekt:pałac, nr rej.: 535/65 z 7.02.1966
Park:nr rej.: 535/65 z 7.02.1966
Stan obecny
W 1945r. Pałac pełnił funkcję szpitala polowego .Od 1946r. W pałacu funkcjonuje Muzeum a prace renowacyjne przywróciły w znacznej części stan obiektu z czasów Hochbergów .
Historia
W XI/XIIw wzniesiono w Pszczynie strażnicę monitorującą szlak Ruś-Morawy - pełniącą później funkcję zamku myśliwskiego . Wzmianki o murowanym zamku pochodzą z XVw. Początkowo było to czworoboczne założenie obronne otoczone wałami ziemnymi z fosą i mostem zwodzonym . Do dziś zachowały się gotyckie piwnice i baszta . W XVIw - Promnitzowie - ówcześni właściciele dokonali przebudowy w stylu renesansowym . Powstała czworoboczna budowla z Zac i Wsch skrzydłem mieszkalnym i wieżami , krużgankami od wewnątrz , bramą wjazdową i kaplicą . Powstała reprezentacyjna rezydencja . Pożar w XVIIIw i zmiana właściciela doprowadziły do przebudowy obiektu w stylu barokowym , oraz wielu zmian w otaczającym parku . Włościami w Pszczynie władali nowi właściciele - ródAnhalt-Köthen do 1846r. - kiedy to przejął je książe Jan Henryk X von Hochberg z Książa . Ród ten był właścicielem pszczyńskich włości do 1945r. Za panowania księcia Hansa Heinricha XI wykonane były znaczne przebudowy wnętrz rezydencji oraz założenia parkowo-widokowego . Następnymi właścicielami zostali Hans Heinrich XV i jego małżonka Maria Teresa Oliwia Cornwallis-West (Daisy) . W czasie 1WŚ - w latach 1914-1917 zamek pszczyński odegrał znaczącą rolę, będąc cesarską Główną Kwaterą i siedzibą sztabu wojsk niemieckich. To właśnie w Pszczynie cesarz, szef sztabu gł. marszałek Paul von Hindenburg oraz szef sztabu wsch. generał Erich von Ludendorff podejmowali decyzje wojskowe zmieniające oblicze ówczesnej Europy.
Po plebiscycie w roku 1922 Pszczynę włączono do odrodzonego Państwa Polskiego.
W 1936 r. powstała w parku nowa nekropolia. Znajdują się tam groby najmłodszego syna Daisy - hrabiego Bolko (ojca obecnego księcia von Pless) - i samego księcia Hansa Heinricha XV.
Opis
Budynek barokowy, z reliktami gotycko-renesansowymi.Park
Pod koniec XVIII w. książę Anhalt-Koethen-Pless przekształcił zwierzyniec w park. Wybudował bażantarnię.Inne
Brama wjazdowa ?Warta? z XVII w., nr rej.: 536/65 z 7.02.1966Oficyna z XIX w., nr rej.: 536/65 z 7.02.1966
Wozownia, XVIII-XX w., nr rej.: 536/65 z 7.02.1966
Zdjęcie z 2016r. jest autorstwa kolegi jabyrd, dodał Jerzy M. polskiezabytki.pl
Komentarze
Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.