Skatalogowanych zabytków: 11290
Zarejestruj się

Pszczyna

Pless

Województwo:śląskie
Powiat:pszczyński
Gmina:Pszczyna
Rodzaj obiektu:Zamek

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, XVII-XX w.
Obiekt:pałac, nr rej.: 535/65 z 7.02.1966
Park:nr rej.: 535/65 z 7.02.1966

Stan obecny

W 1945r. Pałac pełnił funkcję szpitala polowego .
Od 1946r. W pałacu funkcjonuje Muzeum a prace renowacyjne przywróciły w znacznej części stan obiektu z czasów Hochbergów .

Historia

W XI/XIIw wzniesiono w Pszczynie strażnicę monitorującą szlak Ruś-Morawy - pełniącą później funkcję zamku myśliwskiego . Wzmianki o murowanym zamku pochodzą z XVw. Początkowo było to czworoboczne założenie obronne otoczone wałami ziemnymi z fosą i mostem zwodzonym . Do dziś zachowały się gotyckie piwnice i baszta . W XVIw - Promnitzowie - ówcześni właściciele dokonali przebudowy w stylu renesansowym . Powstała czworoboczna budowla z Zac i Wsch skrzydłem mieszkalnym i wieżami , krużgankami od wewnątrz , bramą wjazdową i kaplicą . Powstała reprezentacyjna rezydencja . Pożar w XVIIIw i zmiana właściciela doprowadziły do przebudowy obiektu w stylu barokowym , oraz wielu zmian w otaczającym parku . Włościami w Pszczynie władali nowi właściciele - ród
Anhalt-Köthen do 1846r. - kiedy to przejął je  książe Jan Henryk X von Hochberg z Książa . Ród ten był właścicielem pszczyńskich włości do 1945r. Za panowania księcia Hansa Heinricha XI wykonane były znaczne przebudowy wnętrz rezydencji oraz założenia parkowo-widokowego . Następnymi właścicielami zostali Hans Heinrich XV i jego małżonka Maria Teresa Oliwia Cornwallis-West (Daisy) . W czasie 1WŚ - w latach 1914-1917 zamek pszczyński odegrał znaczącą rolę, będąc cesarską Główną Kwaterą i siedzibą sztabu wojsk niemieckich. To właśnie w Pszczynie cesarz, szef sztabu gł. marszałek Paul von Hindenburg oraz szef sztabu wsch. generał Erich von Ludendorff podejmowali decyzje wojskowe zmieniające oblicze ówczesnej Europy. 
Po plebiscycie w roku 1922 Pszczynę włączono do odrodzonego Państwa Polskiego.
W 1936 r. powstała w parku nowa nekropolia. Znajdują się tam groby najmłodszego syna Daisy - hrabiego Bolko (ojca obecnego księcia von Pless) - i samego księcia Hansa Heinricha XV. 

Opis

Budynek barokowy, z reliktami gotycko-renesansowymi.

Park

Pod koniec XVIII w. książę Anhalt-Koethen-Pless przekształcił zwierzyniec w park. Wybudował bażantarnię.

Inne

Brama wjazdowa ?Warta? z XVII w., nr rej.: 536/65 z 7.02.1966
Oficyna z XIX w., nr rej.: 536/65 z 7.02.1966
Wozownia, XVIII-XX w., nr rej.: 536/65 z 7.02.1966

Zdjęcie z 2016r. jest autorstwa kolegi jabyrd, dodał Jerzy M. polskiezabytki.pl

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Pięknie zachowany ,Ładne ekspozycje w środku ,Ładnie utrzymany park .Polecam warto zobaczyć kawałek historii
GREGORIUS ...2 lata i 6 miesięcy temu
Warto dodac, ze historie palacu za czasow Hochbergow w miare interesujaco i wiernie oddaje zapomniany juz dzis serial "Biala wizytowka" lub jego kinowa wersja "Magnat". W istocie palac nie zostal spladrowany i spustoszony lub zniszczony przez "wyzwolicieli" jak to bywalo czesto na Dolnym Slasku z poniemieckimi palacami. Zachowal nawet wedlug roznych opinii okolo 80% dawnego wystroju i eksponatow. Sala lustrzana sluzy czesto jako malownicze ambiente koncertow muzyki powaznej. Sama Daisy byla ponoc niezadowolona z palacu...byl dla nie za maly za ciasny majacy zbyt malo lazienek...Ciekawe jak wspominala czasy pobytu w Pszczynie gdy po rozstaniu z ksieciem musiala opuscic i zamek w Ksiazu dokonujac zywota swego w wozku inwalidzkim w malym mieszkanku w Walbrzychu a szesciometrowy sznur perel, z ktorym zostala jak mowi legenda pochowana przez swego ogrodnika nadal wzbudza fantazje poszukiwaczy skarbow...