Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się

Mirów

Województwo:śląskie
Powiat:myszkowski
Gmina:Niegowa
Rodzaj obiektu:Zamek

Rejestr zabytków

Obiekt:ruiny zamku, nr rej.: 422/60 z 8.02.1960 (brak decyzji w KOBiDZ) oraz 115/78 z 1.03.1978

Stan obecny

Położony wśród malowniczych skałek, jeden z najpiękniejszych zamków na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej

Historia

Zamek Mirów został zbudowany za czasów Kazimierza Wielkiego około połowy XIV wieku, choć przypuszcza się, że już wcześniej istniały w tym miejscu drewniano-ziemne zabudowania. Początkowo warownię tworzyła kamienna strażnica podległa pod pobliski Zamek Bobolice, która wraz z nim wchodziła w skład systemu obronnego znanego dziś jako ?Orle Gniazda?.

Pod koniec XIV wieku Zamek Mirów stał się własnością Krystyna z Koziegłów, z czasem przechodząc w ręce kolejnych rycerskich rodów. Czasy największej świetności zamku rozpoczęły się pod koniec XV wieku. Został on wtedy własnością rodu Myszkowskich, którzy rozbudowali warownię do rozmiarów rodowej siedziby i władali nią przez 144 lata mianując się ?Margrabiami na Mirowie? (Marchio de Mirow).

Zamek Mirów mocno ucierpiał podczas ?potopu szwedzkiego? kiedy zniszczono znaczną część murów. Mimo podjętych przez właścicieli prac remontowych powoli popadał w ruinę i ostatecznie został opuszczony w roku 1787. Warownia stała się źródłem kamiennego budulca dla okolicznych mieszkańców, co przyspieszyło jej spustoszenie.

W 2006 roku rodzina Laseckich ? obecnych właścicieli Zamku Mirów - rozpoczęła prace zabezpieczające mające na celu ratowanie tego cennego zabytku. Na zlecenie przedstawicieli rodziny: senatora Jarosława W. Laseckiego i jego brata Dariusza Laseckiego rozpoczęto szereg badań, na podstawie których opracowywany jest najbardziej optymalny sposób zabezpieczenia mirowskich ruin. Prace odbywają się pod nadzorem najlepszych w Polsce specjalistów.

Obecnie nie jest możliwe zwiedzanie wnętrza zamku, który ze względu na zagrożenie jakie stwarza dla turystów musiał zostać ogrodzony. Docelowo Zamek Mirów zostanie udostępniony dla ruchu turystycznego. W zabezpieczonych i zaadoptowanych pomieszczeniach znajdzie się centrum obsługi turystycznej oraz muzeum.

Więcej informacji na temat Zamku Mirów można znaleźć na jego profilu w portalu facebook - http://www.facebook.com/ZamekMirow

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

ernest wlazlak13 lat i 3 miesiące temu
nepewno te zdjęcia mają pare lat,teraz jest tam troche rusztowan i flaga na wieży
GREGORIUS ...3 lata i 7 miesięcy temu
Ku mojemu zdziwieniu..a chetnie wracam na Jure...murek wzdluz drogi zostal juz ukonczony, na koncu ktorego postawiono ...budke i brame wejsciowa.Okazalo sie, ze wlasciciel notabene rowniez zamku Bobolice....zyczy sobie teraz oplate za....pospacerowanie po trawie wokol ruin, ktore i tak nie sa jeszcze dostepne a jesli kiedys beda to i tak nie za wiele soba oferuja. Lat temu pare mialem okazje wejsc do srodka i naliczylem z gora...cztery pomieszczenia z czego jak zauwazylem w tym roku pokryto dachem jedno. Wowczas cala eksploracja trwala cale 3 minuty choc same ruiny jak widac sa naprawde malownicze. Tak czy owak wspominam teraz czasy sprzed dwoch lat gdy jeszcze przy samych niemalze ruinach delektowalem sie urokliwym zachodem slonca przy weekendowym ognisku.